Hasiči na cvičení ve vojenském újezdu Březina vyzkoušeli bezpilotní letoun
Při hašení rozsáhlých požárů začíná pomáhat také nejmodernější technika. Její nasazení hasiči v pátek a v sobotu prověřovali na cvičení ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, které simulovalo rozsáhlý lesní požár. Do jeho likvidace nasadili monitorovací systém a také bezpilotní letadla.
Petr Dvořák z leteckého ústavu VUT Brno vypouští do oblak malý bezpilotní letoun. Pohybuje se sám po předem určených souřadnicích. Jeho kamera snímá terén a odesílá do štábu velitele zásahu.
„Můžu mu říct, že třeba má desetkrát obkroužit nějaký prostor nebo si tady vyznačit oblast, kterou má zmapovat, a on si napočítá tak, aby s úhlem záběru kamery pokryl dokonale s určitým překryvem oblast a dá se z toho dobře udělat mapový podklad,“ popisuje Dvořák
Data získaná bezpilotním letounem může využívat další novinka, která pomáhá při hašení rozsáhlých požárů - systém Gina. Software získává informace přímo z terénu z vozidel i od hasičů a usnadňuje orientaci a řízení jednotek, popisuje Zbyněk Poulíček z firmy, která hasičům systém dodala.
„Jde o to, že se když lidé potřebují navigovat a mají k dispozici jenom hlas, jenom vysílačku, tak je někdy hrozně těžké popsat, kde se vlastně nachází, jak ta situace vypadá. Tato komunikace zabírá hrozně moc času a Gina tohle řeší tím, že mají lidé k dispozici interaktivní mapu přímo v terénu, ve které zaznačí a zakreslí to, co aktuálně vidí. A tímhle komunikují,“ vysvětluje Poulíček.
Jihomoravské hasiče ke cvičení inspirovaly poznatky, které získali při hašení rozsáhlého požáru u Bzence loni v květnu. Zásah v nepřehledném terénu trval týden a jedním z největších problémů byla právě orientace a monitorování pohybu techniky a lidí, dodává Václav Kovář z jihomoravského hasičského sboru.
„Cílem cvičení je naučit naše příslušníky, naše hasiče, kteří budou v pozicích velitelů, případně členů štábu, aby dostali určitou rutinu a nějaké poznatky z toho, co je podstatné. Abychom se na místě se nezabývali detaily, ale abychom to řešili opravdu organizovaně a situaci zvládali,“ uzavírá Kovář.
Cvičení se během dvou dnů zúčastnily čtyři stovky hasičů ze 44 jednotek z Jihomoravského a Olomouckého kraje. Jeho výsledky by měly sloužit jako manuál při hašení rozsáhlých lesních požárů po celé republice.