Brněnské fakultní nemocnice se sloučí do jediné. Pro začátek mají jednoho ředitele

Ministerstvo zdravotnictví plánuje sloučení obou brněnských fakultních nemocnic do jediné. Prvním krokem k tomu má být nástup ředitele Fakultní nemocnice Brno na šéfovský post také u sv. Anny. Podle ministerstva zdravotnictví zná ředitel Roman Kraus obě zařízení a dokáže posoudit, jak je transformovat a hlavně ušetřit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Záměr vytvořit v Brně ze dvou fakultních nemocnic jednu univerzitní, prosazuje ministerstvo už dlouho. Podle ministra Leoše Hegera se nyní podařilo získat souhlas také Masarykovy univerzity a velké části odborné veřejnosti.

Přesto nic nechtějí uspěchat a podle nového ředitele obou nemocnic Krause bude předcházet rozsáhlá analýza:

„Nejdříve musíme udělat skutečně korektní analýzu, co to přinese a jestli vůbec to sloučení má skutečně smysl. To znamená, jestli přinese nějaké efekty ekonomické a současně se musí udržet na stejné úrovni péče o pacienta. A samozřejmě musíme provázat provozy tak, aby to bylo smysluplné a nedocházelo ke zbytečným komplikacím s převozy pacientů a podobně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sloučení nemocnic natáčela redaktorka Zuzana Kopuletá

Například kardiologie by podle Krause měla zůstat zachována zcela ve stávajícím rozsahu, u jiných oddělení a klinik už má ale jasno o redukci:

„Zcela jistě oční klinika, stačí jedno lůžkové oddělení, ne dvě, tak jak jsou v současné době jedno v Bohunicích, jedno u sv. Anny. Stejně dermatovenerologická klinika, takže tady určitě zaniknou dvě velká lůžková oddělení a tady dojde k ušetření. A těchto věcí je ještě více. Ale já teď nechci předjímat, dokud to nemám předjednané s kolegy, ale tyto dva příklady takto zcela jistě budou.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger od transformace patrně čeká jediné, že se ušetří. Ostatní nechá na dohodě odborníků v místě:

„Samozřejmě to, že by se některé věci transformovaly, zase zvýší využití technologií, efektivita práce bude vyšší. A těch peněz, kterých ve zdravotnictví není nikdy dost, se budou moci využít někde jinde a určitě zůstanou v Brně.“

Kraj střeží dodržení dohod

Záměry ministerstva zdravotnictví bedlivě sleduje také kraj. Fakultní nemocnice se bere - ač není jejich zřizovatelem - jako součást krajské zdravotnické sítě a hejtman Michal Hašek chce trvat na dodržení dohod o objemu zdravotní péče:

„My budeme bedlivě sledovat, aby to nemělo žádný negativní dopad nejen na pacienty z jižní Moravy, ale ani na ostatní, kteří nemocnice užívají.“

Sloučení brněnských fakultních nemocnic je navíc závislé na přijetí zákona o univerzitních nemocnicích.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme