Benešov usiluje o zřízení vlastní protialkoholní záchytné stanice
Benešovská radnice usiluje o zřízení protialkoholní záchytné stanice. V současné době v kraji fungují tři a všechny jsou od Benešova minimálně hodinu cesty. Radnici však chybí peníze na provoz. Proto chce o dotaci požádat krajský úřad.
Opilých lidí, narušujících veřejný pořádek, je v Benešově zřejmě stejně jako v jiných městech.
Problém je však ten, že nejbližší záchytné stanice jsou buď v Příbrami, Kolíně nebo až v Mladé Boleslavi. A to jsou pak minimálně dvě hodiny cesty tam a zpět.
Strážníci navíc musejí čekat, než se vyřeší administrativní záležitosti související s přijímáním klienta, které zaberou další čas navíc.
Impuls ke zřízení záchytné protialkoholní stanice tak vlastně vzešel od městských strážníků, kteří totiž musejí opilce na vzdálené stanice vozit. Pokud jsou tedy s nimi právě na cestě, nutně ve městě chybějí.
Termín zřízení záchytné stanice ještě zdaleka není znám. Město nejprve jednalo se sousedními obcemi, zda by benešovskou záchytnou stanici také využívaly. Hodlá také oslovit občany s anketní otázkou a bude se ptát, zda se zřízením stanice lidé souhlasí. Pak radnici čeká nejtěžší úkol: sehnat peníze na provoz stanice.
Protialkoholní stanice totiž opravdu není výdělečným podnikem, naopak jde o prodělečné zařízení. Za jednu noc opilec sice zaplatí asi 1500 korun, skutečné náklady na jeho pobyt však činí až čtyři tisíce.
Středočeský kraj dává Příbrami a Kolínu na provoz milion korun ročně a Benešov jim každý rok přispívá několik tisíci korunami, a to poměrně podle počtu ošetřených benešovských obyvatel. I tak na to města doplácejí několik set tisíc ročně.
Benešov proto chce s krajem jednat o stoprocentní dotaci. Vedení kraje myšlenku nezavrhuje, ale pravděpodobně bude požadovat spoluúčast města.