Německo přestalo přijímat uprchlíky z přesídlovacího programu OSN. Souvisí to s jednáním o koalici

Německo přestalo předběžně přijímat uprchlíky z přesídlovacího programu OSN. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom v úterý informovala agentura DPA. Podle ní krok souvisí s koaličními jednáními o vzniku nové vlády. Strany, které je vedou, chtějí účast v programu zcela ukončit.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fridrich Merz (CDU) po vyhlášení volebních exit pollů

Pravděpodobný budoucí kancléř Fridrich Merz z CDU (ilustrační foto) | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Německo v minulosti Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Evropské komisi, která program finančně podporuje, slíbilo, že v letech 2024 a 2025 přijme v přesídlovacím programu 13 100 uprchlíků.

3:37

‚Když se zlepší infrastruktura pro všechny, bude po problémech.‘ Jak se Německo potýká s migrací?

Číst článek

Podle UNHCR jich dosud přijalo 5061. Jsou mezi nimi například i Syřané, kteří uprchli před válkou do Turecka. K přesídlení části z nich do evropských zemí se zavázal Brusel v migrační dohodě, kterou uzavřel s Ankarou v roce 2016.

Německo přestalo uprchlíky předběžně přijímat s ohledem na povolební jednání o vzniku vlády, která vedou konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Strany se v sondážních rozhovorech v březnu dohodly na tom, že ukončí dobrovolné programy pro přijímání uprchlíků a nebudou se účastnit žádných nových.

Migrace a její řízení bylo hlavním tématem před únorovými předčasnými parlamentními volbami v Německu. Vyhrála je sice CDU/CSU, na druhém místě ale skončila silně protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD).

Konzervativci pravděpodobného příštího německého kancléře Friedricha Merze přitom během předvolební kampaně rovněž zpřísnili požadavky v migrační a azylové politice, žádají zásadní obrat. V závěrečné fázi koaličních jednání, která začala v pondělí, se vyjednávači snaží najít kompromis mimo jiné právě v otázce migrace.

Podle zdrojů agentury DPA by nyní Německo mělo z přesídlovacího programu OSN přijmout už jen ty uprchlíky, u nichž je zpracování žádosti v pokročilém stadiu.

Německo se na přesídlovacím programu podílí od roku 2012. UNHCR v něm navrhuje přijetí obzvlášť ohrožených lidí, kteří se nemohou vrátit do vlasti, ani zůstat v zemi, do které původně uprchli. Němečtí úředníci pak jejich žádosti prověřují přímo na místě, v Německu nedostanou azyl, ale jen povolení k pobytu na tři roky. V případě úspěšné integrace pak ale obvykle mohou zůstat v zemi dlouhodobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme