Nejvážnější je situace na Jesenicku a Frýdlantsku, v Čechách lokálně vypadává mobilní síť

  • V sobotu dopoledne byl některý z povodňových stupňů zhruba na 170 místech a další přibývají. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na téměř 40 místech dvou desítek toků.
  • Nejvážnější situace je zatím na Jesenicku v Olomouckém kraji a Frýdlantsku v Libereckém kraji.
  • Kvůli extrémním dešťům a větru bylo ráno bez elektřiny přes 63 000 domácností, a to hlavně na severu Čech.
  • Pro nejaktuálnější informace poslouchejte vysílání Českého rozhlasu a Zelenou vlnu.

Sledujeme online Praha/Olomouc/Brno (Aktualizováno: 11:26 14. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Branná nad Jindřichovem

Rozvodněná Branná nad Jindřichovem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vydatný a trvalý déšť v noci na sobotu prudce zvedl hladiny řek v Česku. Před 09.00 byl některý z povodňových stupňů zhruba na 170 místech a další přibývají. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na téměř 40 místech dvou desítek toků.

Kam dosáhne voda? Podívejte se na mapy rozlivu

Číst článek

Nejvážnější situace je zatím na Jesenicku v Olomouckém kraji a Frýdlantsku v Libereckém kraji, kde se řeky vylily z koryt, rozvodněné řeky ale dělají problémy i v dalších krajích. Desítky tisíc domácností jsou bez dodávek elektřiny, hlavně na severu Čech.

Na desítce železničních tratích nejezdí vlaky kvůli popadaným stromům či preventivně kvůli mimořádně nepříznivému počasí, složitá je i situace na silnicích, některé jsou zaplavené a neprůjezdné. Intenzivně pršet má dál, situaci ještě zhoršuje silný nárazový vítr.

Za uplynulých 24 hodin spadlo podle hydrologů na většině území 25 až 85 milimetrů vody. Nejvíce pršelo v Jeseníkách, Krkonoších a Jizerských horách, kde stanice evidovaly 95 až 171 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.

Hasiči v celé republice od půlnoci do sobotního rána vyjížděli kvůli mimořádně nepříznivému počasí k 1127 událostem. Nejvíc zásahů měli zatím v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. 

V pohotovosti je kvůli záplavám na 100 000 profesionálních a dobrovolných hasičů. Mimo jiné pomáhají městům a obcím s výstavbou protipovodňových opatření, evakuací lidí, odstraňují ze silnic popadané stromy nebo odčerpávají vodu. Vedle toho zasahují u požárů, dopravních nehod či jiných mimořádných situací.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Problémy působí velká voda především na Jesenicku. V noci na sobotu tam vystoupaly na nejvyšší povodňový stupeň Černý potok ve Velké Kraši a Vidnavka ve Vidnavě, jejich hladiny dál stoupají.

Třetí stupeň je i na Bělé, která se Mikulovicích a České Vsi vylila z koryta. Hasiči vyčlenili 60 profesionálních a dobrovolných hasičů se čluny pro záchranu a evakuaci lidí. Vyžádali si též těžkou techniku. Mikulovický starosta Roman Šťastný (STAN) pro Radiožurnál uvedl, že voda zaplavila některé domy, možnost evakuace však nikdo z jejich obyvatel zatím nevyužil.

Větší problémy než samotná Bělá představují podle reportéra Radiožurnálu menší malé přítoky a voda z polí. Na některých místech se valí i po silnicích, které také hlídají hasiči. Ti též dále pomáhají například v Písečné, Bělé pod Pradědem, Jeseníku nebo v Žulové.

Výpadky signálu

Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit zejména v severovýchodních a jižních Čechách. Problémy spojené převážně s přerušenými dodávkami proudu hlásí na Trutnovsku, v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy.

Nouzové linky

  • Krizová telefonická Linka seniorů Elpida: 800 200 007
  • SMS tísňová linka pro neslyšící: 603 111 158
  • Krizová informační linka pro Pražany: 800 100 000
  • Infolinka Dopravního podniku hlavního města Prahy v nepřetržitém režimu:  296 191 817
  • Středočeský kraj, krizová linka: 800 440 430
  • Olomouc, bezplatná povodňová linka: 800 606 800
  • Ostrava, zelená linka Městské policie: 800 199 922
  • Opava, telefonní povodňová linka pro občany: 553 756 621
  • Prostějov, krizová linka: 605 236 431, 605 343 348
  • Jeseník, krizová linka: 584 401 260 nebo 702 014 008
  • Český Krumlov, krizová linka povodňové komise: 771 505 065
  • Povodí Vltavy, linka pro mimořádné události: 257 329 425, 724 067 719
  • Povodí Odry, nepřetržitá služba: 596 612 222
  • Povodí Labe, nepřetržitá služba: 495 088 720
  • Povodí Moravy, povodňová a havarijní pohotovost: 541 211 737

„Evidujeme výpadek na přibližně 40 lokalitách. Jedná se zejména o Trutnovsko v severovýchodních Čechách, kde se dodavateli elektrické energie po celou noc nedařilo obnovit přerušené dodávky. Ve zbytku České republiky jsou výpadky ojedinělé. Naše vysílače mají záložní baterie, které vydrží přibližně šest hodin a hlavní lokality operativně posilujeme naftovými generátory,“ uvedla mluvčí Vodafonu Kateřina Šantorová.

T-Mobile eviduje podle mluvčí Patricie Šedivé problémy způsobené výpadky energie v oblastech mimo města v regionech Vrchlabí, Ústí nad Labem, Jáchymova a na Liberecku. „Jinak je situace ve většině regionů stabilní. V terénu máme maximální počet kolegů a dělají vše pro to, aby byl provoz obnoven v co nejkratší době,“ dodala.

Také O2 hlásí lokální výpadky kvůli přerušení dodávek elektřiny v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy. „Pokud je to s ohledem na počasí a bezpečnost možné, začínají na obnově ihned po nahlášení pracovat technici tak, aby byly veškeré služby zákazníků co nejdříve dostupné,“ řekla mluvčí Veronika Zachariášová. Firma posílila služby dohledového centra a ve spolupráci s provozovatelem vysílačů CETIN dokáže velmi rychle řešit opravy nebo alternativní zajištění signálu.

Všem uživatelům mobilů Zachariášová doporučila, pokud by se z jakéhokoli důvodu ocitli bez signálu svého operátora, obrátit se v případě ohrožení života nebo majetku na linku 112, na kterou se lze dovolat z mobilního telefonu i bez SIM karty.

Odříznutá Višňová

Na severu Čech je nejvíce rozvodněných toků ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Na třetím stupni je Smědá ve Frýdlantě, Raspenavě, Hejnicích a v obci Višňové, která je odříznutá od zbytku Frýdlantska. Voda z rozvodněné Smědé zaplavila silnice a situace v obci se nadále zhoršuje.

OBRAZEM: Pytle s pískem a protipovodňové stěny. Česko bojuje s velkou vodou

Číst článek

Dva lidé už museli být evakuování, protože se jim voda dostala do domů, hlásí z místa reportérka Radiožurnálu. Další obyvatelé Višňové ale zatím možnost odjezdu do bezpečí nevyužili. Hasiči očekávají, že postupem dne bude voda ještě stoupat a obec nejspíš bude rozdělena na čtyři části, v pohotovosti jsou tedy čtyři jednotky, každá v jedné z částí obce.

„V současné chvíli jsme odříznutí od zbytku světa. Uzavřené jsou obě komunikace z Předlánc do Višňové, silnice z Poustky do Minkovic a také z Minkovic do Vísky,“ uvedl starosta obce Michal Scheidl. 

Intenzivní déšť poškodil stánky na veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích. Výstaviště zůstane v sobotu uzavřené, budou se uklízet následky škod.

Na povodně v některých částech města se připravují Pardubice. Možná evakuace se týká částí Nemošice, Drozdice a Mnětice, kudy protéká Chrudimka.

Podle reportéra webu iROZHLAS.cz je Chrudimka v centru Pardubic vysoce nad normálem. To samé pak platí i o Labi, obě řeky ale zatím zůstávají ve svých korytech. Nově zrekonstruované Automatické mlýny chrání bariéra z pytlů s pískem.

Na jihu Čech dvě řeky překonaly po intenzivních deštích nejvyšší třetí povodňový stupeň. Jde o Blanici na Prachaticku a Černou na Českokrumlovsku, které přivádějí vodu z horských oblastí.

Na mnoha dalších tocích v kraji hladiny vystoupaly na nižší povodňové stupně. Na Vysočině vystoupala Svratka v Dalečíně na Ždársku na třetí povodňový stupeň. Po deštích se nyní zvyšují i hladiny jiných toků, jako jsou Sázava, Jihlava nebo Jankovský potok. V Pardubickém kraji je na nejvyšším třetím povodňovém stupni Novohradka v Luži, Třebovka v Ústí nad Orlicí a další menší toky.

Ve Středočeském kraji měli v noci hasiči zásahy hlavně v důsledku větrného počasí, odstraňovali spadlé stromy. Několikrát odčerpávali vodu ze sklepů, obdobně jako i jindy při větších deštích. Komplikace spojené se zvýšením hladiny řek mohou nastat v následujících hodinách a v neděli, objevit se mohou třeba na Sázavě.

V Jihomoravském kraji zůstává třetí povodňový stupeň značící ohrožení na Svratce v Židlochovicích a Bělé v Boskovicích. Stavy ovlivňují odtoky z nádrže a v Boskovicích i stavba v korytě. Druhý stupeň, jenž značí pohotovost, eviduje několik stanic na Dyji. Svratka je na druhém stupni ve Veverské Bitýšce a v Brně.

Na několika tocích v Moravskoslezském kraji stouply v noci na sobotu hladiny na třetí povodňový stupeň, což je stav ohrožení, a to například na Stružce v Rychvaldu na Karvinsku, Polančici v Polance nad Odrou nebo Porubce ve Vřesině. Hasiči čerpají vodu ze sklepů a nejvíce zásahů zatím mají na Ostravsku.

Kvůli extrémním dešťům a větru bylo ráno bez elektřiny přes 63 000 domácností, a to hlavně na severu Čech. ČEZ eviduje nejvíce poruch v Ústeckém kraji, kde je bez dodávek přes 20 000 domácností. V Libereckém a také v Královéhradeckém kraji nemá elektřinu shodně přes 13 000 domácností. V distribuční síti EG.D bylo ráno zhruba 2000 míst bez elektřiny, a to v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Jaké povodňové stupně jsou na tocích ve vašem okolí? Podívejte se na interaktivní mapě (plné zobrazení mapy k dispozici zde)

pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme