Česko má jedno z nejvyšších zastoupení žen ve zdravotnictví. Mezi lékaři je jich skoro 60 procent
V českém zdravotnictví pracují hlavně ženy. Mezi českými lékaři je jich skoro 60 procent, což je víc než v Německu nebo Rakousku. Obecně pak tvoří přes 80 procent ze skoro čtvrt milionu tuzemských zdravotníků. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Česko tak má jedno z nejvyšších zastoupení žen ve zdravotnictví na světě. Nejvíc žen je mezi zdravotními sestrami, fyzioterapeuty, ale taky mezi praktickými lékaři.
„Máme 85 procent žen praktických dětských lékařek a 15 procent mužů,“ potvrzuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Ženy mají o práci praktických lékařek zájem i proto, že můžou atestaci na rozdíl od jiných oborů získat už za tři roky.
„Po třech letech, kdy složí atestaci, je lékař schopný plně provozovat svou praxi. To je pro ženy, které počítají s tím, že budou mít děti a budou trávit čas na mateřské dovolené, výhodné,“ dodává Hülleová.
Kdyby lékaři skutečně odešli do důchodu, tak se české zdravotnictví zhroutí, varuje šéf komory Kubek
Číst článek
Ženy převládají také ve všech českých nemocnicích. Například v pražské Fakultní nemocnici v Motole jich od roku 2020 přibývá. „V současné chvíli je z celkového počtu zaměstnanců 72 procent žen,“ uvádí mluvčí Fakultní nemocnice v pražském Motole Pavlína Danková.
Podle Asociace nemocnic si ženy vybírají zdravotnické obory i kvůli jejich pečující povaze. „Snaha pomáhat, snaha o někoho se starat, to je něco, co je na práci zdravotní sestry nebo lékaře baví a motivuje,“ říká předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš.
Žen je podle Českého statistického úřadu většina i mezi studenty zdravotnických oborů.