Zabavování nelegálního majetku se nedaří. Koalice to chce změnit
Za první pololetí letošního roku obstavila protikorupční policie majetek za více než miliardu a půl. Jenže zatím se státu moc nedaří nelegálně získané nemovitosti nebo peníze úplně zabavit. Koalice to chce změnit. Na středečním jednání ministři probírali, jak by měli lidé v případě pochybností úředníků prokazovat původ nemovitostí nebo třeba luxusních aut.
Protikorupční policie letos zajišťovala majetek například v kauze podvodů s příspěvky pro invalidy. V té souvislosti v únoru obstavila nemovitosti za zhruba 130 milionů korun. Podle mluvčího útvaru Jaroslava Ibeheje s dalšími měsíci číslo narostlo.
Veronika Hlaváčová mapuje, o jaké změny v zabavování nelegálně nabytého majetku usiluje koalice
„Útvar odhalování korupce a finanční kriminality za prvních šest měsíců letošního roku zajistil majetek v hodnotě cca 1,53 miliardy korun,“ specifikuje Ibehej.
To je víc než za celý rok 2011. Vláda nově chce, aby veškerý výnos z nelegálního majetku mířil do státní kasy. Řeší jen, jak toho přesně docílit.
Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera z ČSSD se nabízejí dvě varianty. Lidé budou muset původ majetku prokázat buď v rámci daňového, nebo soudního řízení.
„V případě cesty té daňové správy nelze odčerpat majetek celý a soudní varianta by umožnila nechat propadnout nedoložený majetek jako celek. Na druhou stranu soudní varianta může být složitější z hlediska přípravy legislativy,“ dodává Jiří Dienstbier.
Třeba ministryně spravedlnosti Helena Válková je spíš pro soudní cestu. Stejně jako hnutí ANO, které v kabinetu zastupuje.
„Využila bych možností, které nám nabízí trestní řízení. Ale v případech, kdy si s tím nebude umět poradit a majetek by zůstal někde u majitele, tak pak by měla být zlepšena cesta prostřednictvím civilního řízení,“ vysvětluje Helena Válková.
Vláda se k diskusi o zabavování nelegálního majetku vrátí příští středu.