Do srdce se dostanou malou dírkou v zápěstí. V ústecké nemocnici mají kardiologové nové vybavení
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem dokoupila a zmodernizovala vybavení na kardiologii. Díky tomu může zachránit život více lidem. Lékařům pomáhají dva speciální sály, kde doktoři operují srdce přes malý vpich v zápěstí nebo v tříslech.
„V nejhorším případě máte akutní srdeční infarkt, který tady vyřešíme. V lepším případě máte zúženou nějakou tepnu. Ošetřující lékař včas rozpozná, že je nějaký problém, a objedná vás k nám,“ vysvětluje šéf ústecké kardiologie, lékař Radim Špaček, jací pacienti se mu dostanou pod ruce.
Přímo na sále je lehátko a velká televize, na které lékař sleduje, kde konkrétně se v těle pacienta pohybuje.
Naučit se to není úplně snadné. „Musíme si uvědomit, že se koukáme na monitor, ale pacient je otočený o 90 stupňů,“ upozornil Špaček.
Klasický skalpel už lékaři pro operaci srdce nepotřebují. „Stačí nám pracovat z drobného vpichu, nejčastěji z pravého zápěstí. Přes tepnu se postupně dostaneme až k srdci,“ dodal lékař.
Pomocí speciálního přístroje pak operatér zavede instrumentárium až do srdečních tepen. „Je takové potrubí pro dopravu materiálu na místo určení,“ vysvětlil Špaček.
Do tepny si lékaři také vstříknou kontrastní látku, díky které se jim místo, kde pracují, na obrazovce lépe zobrazí.