V Rusku je podobná nálada jako v Německu před nástupem nacistů, varuje historik Zubov
Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina po anexi Krymu rychle vzrostla. Většina Rusů se domnívá, že vrací jejich zemi postavení velmoci. Právě před tím ale varují někteří akademici. Proslulý historik Andrej Zubov přirovnal vzestup ruského nacionalismu k situaci v předválečném Německu, a přišel kvůli tomu o místo profesora.
„Rozdrcené sebevědomí Němců násobené poválečnou bídou a dále pak hospodářskou krizí 20. a 30. let. To vše Němce přimělo svěřit se do Hitlerových rukou. V Rusku je to podobné,“ je přesvědčen historik Zubov.
„Žili jsme v rozvrácené zemi a dnes žijeme v zemi slabé. Chudoba většiny obyvatelstva, to je také velice silný traumatizující prvek,“ říká.
Hrdinou světových, a tedy i českých médií se v posledních dnech stal ruský historik Andrej Zubov. Ten přesně před měsícem v moskevském listu Vedomosti srovnal ruský zábor Krymu s německým anšlusem Rakouska. Právě on je hostem Libora Dvořáka
Současnou situaci v Rusku přirovnává historik také k návratu ke starým sovětským pořádkům.
„To, co se dnes děje kolem Krymu, ale co se koneckonců odehrává v celé naší společnosti, chápu jako procesy hluboce reakční, jako recidivu starých přežilých forem řízení státu. Jestliže nás události roku 1917 vrátily o mnoho desetiletí zpět, pak teď se odehrává něco podobného.“
Andrej Zubov musel odejít z moskevského Institutu pro mezinárodní vztahy (MGIMO). Původně bylo profesorovi nabídnuto, aby si podal žádost o výpověď, tu ale nepřijal a nechal se vyhodit. Proti výpovědi se chce bránit u soudu.
V oficiálním zdůvodnění žaloby je napsáno: „Profesor Zubov vědomě a opakovaně porušoval stanovy MGIMO, na což byl několikrát upozorněn, ale neřídil se tím.“