VŠCHT opět nabízí testování alkoholu pomocí laserového paprsku
Pražská Vysoká škola chemicko-technologická obnovuje bezplatné testování alkoholu. Důvodem jsou blížící se Vánoce. Metanol má totiž v Česku na svědomí už 37 obětí. A chemici vyvinuli metodu, díky níž lze přítomnost metanolu zjistit i přes láhev. Testování je tak výrazně rychlejší než dosud.
"Koncentraci metanolu přes láhev zjišťujeme podle principu ‚posviťme si na to‘. Vezmeme laserový paprsek, kterým osvítíme láhev. Zaostříme mimo sklo, zaostříme do tekutiny a podle odraženého světla, které analyzujeme, zjistíme její chemické složení,“ vysvětluje Miroslava Novotná, vedoucí týmu, který novou metodu vyvinul.
O první vlnu testování byl velký zájem a totéž se dá očekávat i nyní. „Poprvé jsme testovali v září a říjnu, zatím jsme skončili prvního listopadu. Zájem z řad veřejnosti byl obrovský. Hromadily se tu stovky lidí během jednoho dne, běžně i přes 450,“ říká Novotná.
O metodě kontroly vzorků alkoholu pomocí laseru mluvila na Rádiu Česko Miroslava Novotná, vedoucí týmu, který novou metodu vyvinul
Z 2300 testovaných vzorků byl ve dvou metylalkohol. Chemici ale měli pochybnosti i o dalších lahvích. V nich se totiž našel izopropylalkohol.
„To je také reziduum z pančovaného alkoholu. Takový alkohol je ale pančován ne čistým metanolem, nýbrž denaturovaným lihem. Následky jsou v tomto případě také nepříznivé, nevede to však k okamžitému úmrtí. Postiženy jsou především ledviny, jádra, metabolické procesy,“ popisuje Novotná.
Nové testování bude probíhat zatím po tři nejbližší čtvrtky. „Do pátku vždy uděláme analýzu a rozešleme ji zájemcům. Vzorky se odevzdávají přímo u nás, ve vestibulu budovy A v Dejvicích, v ulici Technická 5, vždy mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne,“ informuje Miroslava Novotná.