Účastníci simulovaného letu na Mars předcházeli konfliktům hraním na počítači

Účastníci mise Mars 500 strávili 520 dnů v dobrovolné izolaci, která se pokoušela nasimulovat let na rudou planetu. Na zem, od které se kosmická loď nikdy neodlepila, se šestice kosmonautů vrátila už v pátek. Dnes se ale vůbec poprvé od příletu objevila v Moskvě před novináři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestice účastníků mise Mars 500

Šestice účastníků mise Mars 500 | Zdroj: Reuters

Všichni účastníci přestáli pokus ve zdraví. „Na první pohled na nich bylo patrné, že prošli poměrně náročnou misí. Já jsem je viděla před 1,5 rokem, kdy misi zahajovali a odcházeli do kontejneru, teď byli pohublí a bledí,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová, která se tiskové konference také zúčastnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O účastnících simulovaného letu na Mars mluvila zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová

Není divu. ,Kosmonauti‘ žili 18 měsíců na potravinových přídělech, nezahlédli slunce a se světem komunikovali velice omezeně.

„Všichni vypadali velice šťastně, že misi zvládli až do konce. Včera jim skončila izolace a viděli se také s nejbližšími, což zapůsobilo velmi pozitivně,“ říká Lenka Kabrhelová.

Organizátoři projektu z ruského Institutu lékařských a biologických problémů a také Evropské vesmírné agentury během konference zdůrazňovali, že mise pro šestici účastníků nekončí, mnohé pokusy ještě budou dobíhat. Obě agentury podle svých šéfů berou na sebe zodpovědnost za to, aby se šestice vrátila do normálního života co nejhladčeji a budou dál pod dozorem lékařů a psychologů, kteří jim budou pomáhat, kdyby se objevily jakékoli problémy.

Cílem pokusu bylo poznat chování kolektivu v extrémních podmínkách mise. Tři Rusové, Francouz, Ital a Číňan procházeli nejrůznějšími úkoly a testy, včetně nečekaných zkoušek tak, aby vědci měli možnost poznat důsledky dlouhé mise na psychiku.

„Žádné vážnější konflikty, při kterých by docházelo k agresi, se prý neobjevily. Já jsem měla možnost mluvit s Italem Diegem Urbinou, který říkal, že případnému napětí čelil otevřeností, komunikací a trpělivostí. Lékař Alexandr Smolejevskij prozradil, že když bylo nejhůř, tak se rozdělili na dva týmy – Rusové versus Evropané a Čína a hráli počítačové hry, to byl prý velmi spolehlivý ventil, jak případnou agresi zažehnat,“ dodává Lenka Kabrhelová.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme