Stavbu vědeckých center brzdí zákon o veřejných zakázkách
Velké vědecké projekty evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace jsou ohrožené. Upozornili na to rektoři, kteří kritizují současný zákon o veřejných zakázkách. Podle něj se do tendru musí přihlásit alespoň dva uchazeči, špičkové přístroje ovšem často nabízí jen jeden výrobce.
Výběrová řízení na zakoupení unikátního vybavení se v případě nedostatku zájemců musí zrušit, což přináší komplikace.
„Je to prostě velmi vážný problém, který je věcně zbytečný. Tohle samozřejmě nejsou věci, které by byly o korupci. To jsou prostě špičkové technologie, kde takříkajíc není co řešit, z hlediska od koho je koupit. Ale já si myslím, že by bylo v principu dobré zákon v této části novelizovat,“ říká předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Univerzity v zemi budují šest obřích vědeckých center za 21 miliard korun. Mezi nimi například biomedicínské centrum Biocev, superlaser ELI nebo Středoevropský technologický institut. Pokud při stavbě naberou zpoždění, je možné, že Brusel náklady neproplatí.
„Posouvají se termíny. Už teď velmi hrozí, že se kvůli tomu nestihnou už tak našponované harmonogramy přípravy center a tím pádem nebudou moci být plněny ty indikátory. A tedy náklady na to vynaložené nebudou uznány jako ty, které mohou být Evropskou komisí proplaceny,“ vysvětluje Hampl.