Kniha Volá Londýn mapuje historii českého a slovenského vysílání BBC
Českému rozhlasu bude tento víkend 90 let. Čeština ale v jeho éteru zněla od konce 30. let minulého století i z vysílání britské BBC. Právě dnes se v Praze na Petříně křtila kniha Volá Londýn, která mapuje celou historii českého a slovenského vysílání BBC.
Jen o 16 let mladší než Český rozhlas by dnes bylo i české vysílání britské stanice BBC. Začalo v roce 1939 a za války z něj promlouvali mezi jinými i prezident Edvard Beneš nebo ministr zahraničí Jan Masaryk.
Začátky a celou historii působení českého a slovenského programu BBC v evropském éteru zachycuje kniha spolupracovníka Českého rozhlasu ve Velké Británii Milana Kocourka s názvem Volá Londýn.
O knize Volá Londýn mluvil na Radiožurnál ředitel Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda
Český rozhlas se na vydání knihy podílí nejen díky Milanu Kocourkovi. Z rozhlasového archivu pocházejí i některé nahrávky na CD, které kniha obsahuje. A předmluvu k ní napsal generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.
Dnes ji v Praze na Petříně pokřtil právě Milan Kocourek spolu s šéfredaktorem Rádia Praha Miroslavem Krupičkou a ředitelem Ottova nakladatelství Vlastimilem Svobodou.
„Kniha je skutečně mimořádná. Je to jediný autentický dokument československého vysílání BBC. Pro mě to bylo něco jako splnění dětského snu, když za mnou Milan Kocourek před třemi lety s návrhem vydat tuto knihu přišel,“ říká Vlastimil Svoboda a pokračuje:
„České vysílání BBC jsem vždy považoval za něco jako pramen živé vody, protože za druhé světové války povzbuzovalo oba naše národy v boji proti okupantům. Později potom objektivně informovalo celý náš národ o světovém dění.“
V knize autoři popisují především novinářskou práci BBC, ale obsahuje i poutavé osobní příběhy a klíčové události české a slovenské historie.
Kniha se na pultech obchodů objeví v úterý 21. května a bude k dostání v prodejně Radioservisu v Praze a ve všech knihkupectvích v České republice.