Do Noci literatury se zapojilo 37 měst. Předčítali i Igor Bareš a Taťána Medvecká

Česko dnes prožilo Noc literatury. Už podeváté se návštěvníci během jednoho večera setkali s řadou současných evropských autorů. Do letošního ročníku, který je zatím vůbec nejrozsáhlejší, se zapojilo 37 měst po celé republice. V každém z nich od 18 hodin herci četli z vybraných knih.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Literatura žije! v Českých Budějovicích nabízí knihy zdarma i počtení na veřejných záchodcích

Festival Literatura žije! v Českých Budějovicích nabízí knihy zdarma i počtení na veřejných záchodcích | Foto: Andrea Poláková

Do akce se letos zapojil rekordní počet herců. Ve svém domovském Dejvickém divadle Ivan Trojan četl z knihy Wolfganga Herrndorfa Písek.

V Národní technické knihovně, což bylo hlavní sídlo Noci literatury v Praze, se představila herečka Vanda Hybnerová. Interpretovala ukázku z knihy rakouského autora Michaela Stavariče Království stínů.

Ve stejné budově předčítala i Taťána Medvecká z knihy Bohyně malých vítězství spisovatelky Yannick Grannecové. Oběma herečkám naslouchaly desítky návštěvníků.

V Praze probíhala akce na 22 místech. Mezi nimi bylo dejvické nádraží nebo posádkové velitelství armády.

Organizátoři se předčítání snažili umístit na netradiční místa, se kterými navíc text nějakým způsobem souvisí.

Zahraniční autoři v Česku

Lidé se na některých z nich mohli setkat i s autory. Do Prahy přijeli i Francouzka Yannick Grannecová, Rakušan Michaela Stavarič nebo Portugalec Afonso Cruz s knížkou Kokoschkova loutka.

České Noci literatury se zúčastnil také Švýcar Charles Lewinsky, který tu představil svou knihu Gerron. Ta vypráví životní příběh slavného německého herce a režiséra židovského původu Kurta Gerrona, kterého nacisti transportovali do terezínského ghetta.

Z románu předčítal v kavárně Potrvá herec Igor Bareš.

V obřadní síni městské části Prahy 6 se zase představila Ivana Uhliřová a na Fakultě architektury ČVUT Lenka Vlasáková.

Série veřejných čtení trvala do 23 hodin. Čtení probíhala paralelně. Na všech místech začínalo v 18 hodin a ukázky se opakovaly v půlhodinových intervalech.

Návštěvníci si sami mohli zvolit, ať už podle autorů nebo interpretů, pořadí míst, která během večera navštíví. Pražská trasa měla celkem 22 zastávek.

Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme