Česká kniha o dějinách ekonomického myšlení slaví úspěch v zahraničí
Kniha ekonoma Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla se dostala mezi deset finalistů prestižní ceny na Frankfurtském knižním festivalu. Publikace pojednává populární formou o dějinách ekonomického myšlení a úspěchy má i u zahraničních čtenářů.
Podle Zdeňka Kudrny z Rakouské akademie věd je kniha zajímavá hlavně tím, že si klade otázky, které akademická ekonomie považuje už několik desítek let za vyřešené a už se k nim nevrací.
„Tomášovi se podařilo načasovat vydání knihy tak, že se to úplně přesně trefilo do ducha doby, kdy si lidé najednou začali klást zajímavější otázky než to, jestli je růst minus 1,2 nebo plus 1,2, a vrátili se k základům,“ říká Kudrna, který dobře zní pozadí vzniku knihy.
Na důvody úspěchu knihy Tomáše Sedláčka se Radiožurnálu zeptal ekonoma Zdeňka Kudrny z Rakouské akademie věd
Důvodem obliby Ekonomie dobra a zla může být podle něj i to, že není čistě ekonomická, ale má přesahy do filozofie a dalších oborů. Zároveň je napsaná formou přístupnou běžnému čtenářovi.
„Pohybuje se na plotě mezi lehce odbornou literaturou a populární formou, takže rozhodně to není ekonomický text, kde vládne řecká abeceda v nějakých vzorečcích a funkcích. Dokazuje to i popularita knihy hlavně v německy mluvících zemích, kde je Tomáš Sedláček první ekonom někdy od dob Josefa Schumpetera, jehož kniha je snad v každé německé, rakouské nebo švýcarské knihovně,“ připomněl Kudrna.
Tomáš Sedláček v současnosti pracuje jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB. V minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004-2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a hostuje na dalších univerzitách.