Korejci milují Antonína Dvořáka. Zájem mají i o další české umělce
Jedním z největších obdivovatelů Antonína Dvořáka je korejský dirigent Čchö Jong-čchol. Českého skladatele, propaguje doma i v zahraničí. Vloni také uspořádal 1. ročník mezinárodní soutěže na počest Antonína Dvořáka, který se konal v Praze. Obyvatelé Korejské republiky se ale stále častěji seznamují i s dalšími českými umělci a jejich díla si získávají podobnou popularitu jako třeba v Japonsku. V Koreji natáčel asijský zpravodaj ČRO Robert Mikoláš.
Plným sálem se rozléhají tóny Dvořákovy kantáty Te Deum. Orchestr vede známý korejský dirigent Čchö Jong-čchol, který je proslulý právě znalostí díla českého skladatele.
„Antonín Dvořák naplnil můj sen jakožto hudebníka. Jako mladý jsem hrál na housle, a když jsem měl ve 13 letech první veřejný koncert, vystoupil jsem právě s jednou z Dvořákových skladeb. Od té doby jsem ho začal studovat a prakticky jsem s ním spojil celý svůj dosavadní život,“ svěřuje se Čchö Jong-čchol.
Korejci milují Antonína Dvořáka a zájem projevují i o další české umělce. V Koreji natáčel asijský zpravodaj ČRO Robert Mikoláš
Podle něj šlo o lásku na první poslech. Silně ho prý zasáhl i životní osud Antonína Dvořáka, který se také odrazil i v jeho díle: „Když jsem stál na Karlově mostě a hleděl dolů na Vltavu, pochopil jsem. Působilo to na mne takovým klidem a bylo to tak nádherné, že jsem okamžitě přišel na to, jak Dvořák dokázal napsat jedno z nejznámějších děl světové hudby.“
Na mysli má pochopitelně 9. symfonii, která sice byla ovlivněna Dvořákovým pobytem ve Spojených státech, zároveň z ní ale čiší i stesk po domově.
Čeští umělci jsou v Koreji oblíbení
Čchö Jong-čchol v Soulu založil i Společnost Antonína Dvořáka a nastudoval všechna hlavní vokální díla Antonína Dvořáka. Díky němu navštívil Českou republiku už 26krát a vždy zamíří i do Dvořákovy rodné Nelahozevsi a nevynechá ani výstup na Vyšehrad.
Díky Čchö Jong-čcholovi znají Antonína Dvořáka dobře i korejští posluchači. Navíc se stále častěji setkávají i s díly dalších českých umělců. Oblíbili si houslistu Pavla Šporcla i různé muzikály, například Kleopatru.
V těchto dnech se mají možnost seznámit i se snímky známých českých fotografů na výstavě Czech Press Photo v Soulu a během roku zamíří do Koreje Česká filharmonie nebo herci Národního divadla s Věcí Makropulos. Těšit se pak mohou i na fotky Jana Saudka.
Dvořák je posledním skladatelem klasické hudby
Naopak čeští milovníci klasické hudby budou mít v létě už druhou příležitost zúčastnit se Mezinárodní skladatelské soutěže Antonína Dvořáka.
„Od začátku ledna jsme začali rozesílat pozvánky na 2. ročník soutěže a dosud se nám přihlásili umělci z 72 zemí,“ prozrazuje Čchö Jong-čchol. Právě on totiž celou akci organizuje.
„Dvořák je podle mne posledním světovým skladatelem, který tvořil skutečně klasickou hudbu. Ta současná je příliš moderní a hlavně komerční,“ je přesvědčen Čchö Jong-čchol.