Prahou prochází majálesový průvod, oslavy vyvrcholí koncertním maratonem
Měsíc oslav studentského stavu neboli Majálesu vrcholí v Praze tradičním průvodem, který z centra města vyrazil v pravé poledne a míří do Stromovky. Tam večer celý Majáles vyvrcholí sérií koncertů téměř 50 kapel.
Průvod vyšel z rohu Vodičkovy a Jungmannovy ulice a do Stromovky míří přes náměstí Republiky a nábřeží Kapitána Jaroše. Řidiči proto musí počítat s možnými komplikacemi v dopravě.
Organizátoři navíc počítají s poměrně početnou účastí: „Letos se zúčastní zhruba tisícovka lidí, takže už by to mohl být takový pěkný průvod. Na další léta samozřejmě počítáme, že se průvod rozroste na třeba až deset tisíc hlav a stane se z něj další dominanta oslav,“ uvedl tiskový mluvčí akce Štěpán Neubauer.
Průvod je tradičním prvkem majálesových oslav. Družiny kandidátů na krále Majálesu z jednotlivých škol při něm projíždějí městem na alegorických vozech a snaží se získat své příznivce. Část bodů mohli královští uchazeči získat během předchozího měsíce, hlasování probíhá i na internetu, další volební hlasy odevzdávají studenti přímo během dnešních oslav.
Tiskový mluvčí Majálesu Štěpán Neubauer byl hostem Poledních ozvěn dne na Radiožurnálu
Jméno nového krále Majálesu, kterým bude jeden ze čtyř letošních kandidátů, zazní večer v parku Stromovka, kde oslavy vyvrcholí. Koncerovat bude na 46 kapel včetně 14 studentských.
Novodobá tradice Majálesu v České republice sahá do roku 1956, kdy v průvodu pochodovalo 100 tisíc lidí. Roku 1965 přišel ještě slavnější průvod, kterého se zúčastnilo 150 tisíc lidí a králem Majálesu se stal americký básník Allen Ginsberg.
Podoba současného Majálesu se zrodila před osmi lety. "Tehdy jsme začínali s vizí, že je dost malých spontánních studentských akcí. Chtěli jsme ukázat, že umíme připravit i velký festival. Trochu nám to přerostlo přes hlavu, dnes je to akce pro desítky tisíc lidí, ale smysl zůstal stejný – i studenti umí dělat velkou kvalitní věc, aniž by měli zázemí velkých agentur," vysvětluje koncepci studentského svátku Štěpán Neubauer.
Akce je navíc apolitická a nesnaží se proti ničemu vymezovat, jak bývá u studentských akcí obvyklé. "Studenti dnes mají dost prostoru vymezovat se proti čemukoli kdykoli během roku. Festival jsme zúžili na kulturní a zábavnou funkci. Naším cílem je podpora studentských spolků," dodal Neubauer.