Co je špatně na Pozadí událostí? Tvůrci přece sami učí, vysoká škola není Tinder Premium, říká publicistka

Minisérie Jana Hřebejka Pozadí událostí si vysloužila kritiku kvůli pojetí sexuálních vztahů mezi vyučujícími a studenty. Scenárista Petr Jarchovský řekl, že to měla být chytrá zábava, osobní výpověď i aktuální obraz moderní městské společnosti. Snažil se kombinovat britskou detektivní školu s univerzitním románem a láskou k tvorbě Woodyho Allena. „Je známá věc, že autor často udělá něco jiného, než si myslí,“ namítá Eva Klíčová z redakce Alarmu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze seriálu Pozadí událostí

Ze seriálu Pozadí událostí | Foto: Julie Vrábelová | Zdroj: Česká televize

Na Pozadí událostí se začalo pracovat už v roce 2018, připomíná filmový kritik a šéfredaktor webu Kinobox Kamil Fila v pořadu Akcent na Vltavě: „Měla to být poměrně čerstvá reakce na fenomén mee too, v té době ještě nebyly žádné české kauzy a v Česku se k tomu někteří postavili tak, že my s naším zdravým selským rozumem tomuto trendu nepodlehneme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí událostí, minisérie Jana Hřebejka pro Českou televizi, sklízí v médiích kritiku kvůli zpracování tématu vztahů mezi pedagogy a studentkami

Natáčení minisérie se ale zdrželo kvůli pandemii, mezitím se ukázalo, že zneužívání moci a sexuální nátlak je i české téma. Upozornila na to třeba studentská iniciativa Nemusíš to vydržet.

„Takže to není ani tak zpozdilost autorů jako opožděnost výroby – najednou je realita předběhla,“ usuzuje Fila.

Eva Klíčová z redakce Alarmu v debatě Akcentu upozorňuje, že společenský kontext se zase tolik nezměnil.

Zneužívání moci a šikana. Děje se to tady léta, přitakává bývalý proděkan DAMU Prokop

Číst článek

„Například postava, kterou hraje Katarzia, to je žena, která nezvládá péči o dítě, má umělecké ambice, zároveň ale nedostuduje školu, všechno se na ni sype v rodinné výměně názorů. Jenže tohle je specifická ženská zkušenost: ženy to poslouchají celý život, že patří do kuchyně, že se na něco nehodí. To se v ženské zkušenosti kumuluje. Když na obrazovce vidíte takto zesměšněné ženské ambice – proto byla ta reakce tak ostrá,“ míní Klíčová s tím, že právě mladší generace žen, feministek a intelektuálek je na takové zobrazování alergická.

Studentky jako bonus k platu?

Hlavní postavou minisérie je neprávem obviněný muž, vyučující na vysoké škole. „Tomu automaticky fandíte, že z toho vyjde dobře,“ přibližuje Fila. Hrdina má vztah se studentkou, kterou v té době už ale neučil. „A když ho chce děkanka na základě toho vyhodit, tak se tváří jako disident ničený dobou a výmysly. Je tam silný motiv vyvinění se.“

Jenže navazování vztahů mezi vyučujícími a studenty, byť dospělými, je problematické, upozorňuje Klíčová.

1:01:04

Hřebejk: Ponižují vás celý život, to je podstata umělecké profese. Může to pomoct k lepšímu výkonu

Číst článek

„Nejde jenom o to, že dojde k intimnímu, dlouhodobému vztahu mezi studentem a pedagogem. Ale o to, že když to takhle na škole funguje jako legitimní a běžné, když je to prostředí, kde se lidé seznamují za účelem vztahů nad profesionálním rámcem, tak se na to nabalují další věci. A to je zneužívání pozice, moci, zneužívání toho, že máte s někým intimní zkušenost, sexistické poznámky,“ vysvětluje Klíčová a dodává:

„Najednou pedagogové ztrácí kontrolu, začínají hodnotit vzhled studentek. A to lidem brání v plné seberealizaci studia. Pokud je pedagog známý tím, že navazuje neformální vztahy se studenty, budete se s ním chtít o něčem radit, když byste mohl upadnout do podezření, že je to flirt? To je deformující.“

Problematické podle ní je právě to, že tvůrci minisérie, sami pedagogové, si tohle zřejmě neuvědomují a v minisérii to nereflektují. „Připadá mi to jako neuvěřitelná míra sebezahleděnosti a bohorovnosti,“ vadí Klíčové. „To prostředí by mělo fungovat jinak než jako Tinder Premium, jak to někdo nazval.“

„Jako bonus k nízkým platům pedagogů,“ doplňuje ironicky Kamil Fila.

Celou debatu si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Saša Michailidis, Lenka Buriánková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme