UNESCO souhlasí s návrhem ministra. Českokrumlovská točna zůstane dalších šest let v zámecké zahradě
Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD navrhl památkovému ústavu prodloužení nájemní smlouvy do roku 2025. Počítá také s vyhlášením architektonické soutěže na novou podobu točny, která by mohla změnit i kapacitu míst. Jeho návrh přijalo také vedení UNESCO v Paříži, řekl ministr Staněk Radiožurnálu.
„Bude potřeba dokončit výběr organizátora mezinárodní architektonické soutěže, a potom společně s vyhlašovatelem, což je město České Budějovice, připravit složení poroty a podmínky soutěže,“ vysvětlil Staněk.
Točna z Českého Krumlova nezmizí, změní však podobu. Ministr Staněk jednal s vedením UNESCO
Číst článek
„Myslím, že by bylo velkým úspěchem, pokud by se nám do dvou let podařilo ukončit tuto architektonickou soutěž a mít na stole návrhy k řešení umístění točny v zahradě,“ dodal.
Areál hradu a zámku byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1992. Od té doby nejen politici ale i památkáři kritizují umístění točny v historickém komplexu. Díky oblibě a tradici se ale letos na jaře rozhodlo, že divadlo zůstane na svém místě, pouze změní podobu.
Přírodní plenérové divadlo v Českém Krumlově se obousměrně otáčí kolem své osy a umožňuje divákům vnímat dění na jevišti panoramaticky. Nová točna, která je umístěná v zahradách místního hradu a zámku od roku 1994, má kapacitu 644 diváků. U zrodu té původní stáli divadelní architekt a scénograf Joan Brehms a režisér Jihočeského divadla Otto Haas. První inscenace, Weisenbornova hra Ztracená tvář, se zde odehrála 9. června 1958.