Točna z Českého Krumlova nezmizí, změní však podobu. Ministr Staněk jednal s vedením UNESCO
Otáčivé hlediště v zámecké zahradě Českého Krumlova může zůstat na svém místě, ale změní podobu. Rozhodne o tom nová architektonická soutěž. Dohodl se na tom ministr kultury z ČSSD Antonín Staněk na pátečním setkání se zástupci UNESCO, včetně ředitelky Audrey Azoulayové, přímo v Paříži. Šéf resortu kultury je také seznámil s tím, že točna zůstane na stejném místě, může ale změnit kapacitu míst nebo částečně svou podobu.
„Ministr informoval paní ředitelku o postoji české strany, která podporuje zachování otáčivého hlediště na stávajícím místě v zahradě zámku spolu se zadáním architektonické soutěže, která by určila konečnou podobu tohoto hlediště,“ uvedla po setkání v Paříži mluvčí ministerstva Martha Häckl.
Divadelní točna v Českém Krumlově zůstane podle ministra Staňka v zámecké zahradě
Číst článek
Při své návštěvě Paříže představil Staněk také české projekty ve válkou zničeném Mosulu v Iráku, které se týkají vzdělávání iráckých odborníků v restaurování památek a dokumentace památek zničených. Ministr plánuje s ředitelkou jednat v Praze v rámci monitorovací mise.
Její termín se však předem nezveřejňuje, sdělila mluvčí ministerstva kultury. Návštěva Prahy by se měla týkat především dřívějších výtek UNESCO k plánované výstavbě výškových staveb v Praze. Podle informací z médií by se návštěva měla konat koncem března.
Areál zámku a zahrada v Českém Krumlově jsou na seznamu UNESCO od roku 1992, od zápisu ale zaznívá kritika umístění točny v historické budově. Letitý spor chce česká strana vyřešit architektonickou soutěží na novou podobu točny, v zahradě ji chce ale kvůli tradici a oblibě u diváků ponechat.
Točnu v zahradě léta kritizovali památkáři, často byl spor o její setrvání či podobu předmětem politických šarvátek a zaznívalo, že kvůli jejímu setrvání hrozí vyškrtnutí Krumlova ze seznamu UNESCO. Koncem února komise, která se budoucností točny zabývá, přijala návrh Staňka na to, aby v zahradě zařízení zůstalo i nadále.