Trumpa straší jeho interrupční minulost. Potřeboval by obrátit list
Kdyby bylo po jeho, Donald Trump by nejspíš o interrupcích vůbec nemluvil. Jestli totiž jeho kandidaturu a Republikánskou stranu obecně nějaké téma poškozuje nejvíc, jsou to právě reprodukční práva. A Trump se v obtížném terénu vnitrostranického ale i veřejného mínění snaží kličkovat, jak jen se dá. Dobré řešení se mu ale nenabízí.
Trump vystřídal za uplynulých několik dekád bůhvíkolik názorů na interrupce. Kdysi byl jako volič demokratů zastánce širokého přístupu k legálním interrupcím. Když ale vyčíhal příležitosti přivlastnit si Republikánskou stranu, musel změnit kurz.
Matěj Schneider: Trumpa straší jeho interrupční minulost. Potřeboval by obrátit list
To nejprve udělal tak razantně, že musel své nové proklamované postoje odvolávat. Během voleb roku 2016 totiž řekl, že by měly za interrupce dostávat nějakou formu trestu ženy, které je podstoupí. Celé protipotratové hnutí ho muselo napomenout, že takové věci se neříkají – alespoň ne nahlas.
Sociálně konzervativní voliče a evangelikály, pro které byl zákrok proti interrupcím prioritou, si nakonec Trump získal na svou stranu jednak personálně – tím, že si za viceprezidenta zvolil jim konvenujícího Mikea Pence.
Jednak pak přislíbil jmenovat k Nejvyššímu soudu takové soudce, od kterých se dalo očekávat, že shodí půlstoletí starý precedent, který přístup k interrupcím celofederálně garantoval.
Opravdu nepopulární téma
Když se to ale skutečně stalo, republikáni se vyděsili. Ve všech volbách od rozhodnutí soudu v roce 2022 se potvrdilo, že konzervativní postoje k interrupcím jsou nepopulární.
Americké ministerstvo žaluje Texas kvůli zákonu, který zakazuje potraty. Považuje ho za protiústavní
Číst článek
Trump je chaotický politik, ale tohle si nějakým způsobem zjevně uvědomuje. Jakkoliv se tak chvílemi nezvládne nechvástat, že tento zásah prošel díky němu, velmi často se od striktnějších interrupčních regulací snaží distancovat. Nejčastěji na své nyní domovské Floridě.
Tam se už v minulosti vymezoval vůči zákonu, který má zakazovat interrupce po šesti týdnech těhotenství. Letos se tu o něm bude hlasovat znovu a Trumpa se, jako floridského voliče americká média ptají, jak se k věci staví.
Exprezident znovu říká, že mu šestitýdenní zákaz připadá příliš striktní, ale zároveň se snaží vymezovat vůči liberálům, kteří představují dle něj opačný extrém.
Problém je, že takovéto šalamounské lavírování Trumpovi nemůže nikdo pochválit. Liberálnější voliči mu nikdy neodpustí to, že kvůli němu padl interrupční precedens.
Stanice ABC News zveřejnila pravidla debaty Trumpa a Harrisové. Mikrofony se budou vypínat
Číst článek
Naopak sociálně konzervativní voliči, na jejichž hlasy se Trump musí spoléhat, neberou žádný kompromis v otázce interrupcí, které vnímají jako legalizované vraždy. Proto by je nejraději celofederálně zakázali zcela a Trumpovo fňukání nad šestitýdenním zákazem jim proto připadá nepřijatelné.
Trumpův viceprezidentský kandidát J. D. Vance dokonce tuhle sliboval, že by Trump celofederální zákaz interrupcí jakožto prezident vetoval. Opět: konzervativce tím popudí, liberály si už získá jen stěží.
A právě proto by Trumpovi nejvíce vyhovovalo, kdyby o interrupcích mohl mluvit co nejméně a všechny tyto nepříjemnosti nikomu nepřipomínal.
Protože jestli chce volby vyhrát, potřeboval by, aby se Američané bavili o jiném slově začínajícím na písmeno „i“, tedy o imigraci. Ta totiž pro změnu straší demokraty.
Autor působí na serveru voxpot.cz
Vývoj směřuje jinam, než naše vláda předpokládala
Jan Vávra
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland
Ruské politické špičky zhmotňují vidiny jurodivých
Alexandr Mitrofanov