Kellnerova morální past: význam mu dáte vy sami

Osoba nejbohatšího Čecha nutně zahání mysl do morální pasti. Způsob, jak se z ní dostat ven, je výzvou, jejíž řešení je možná důležitější, než si myslíme.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie a zprávy o úmrtí Petra Kellnera na titulních stranách českých deníků

Fotografie a zprávy o úmrtí Petra Kellnera na titulních stranách českých deníků | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Osobnost miliardáře Petra Kellnera je pro českou společnost záhadou. Na veřejnosti nevystupoval. V poslední výroční zprávě skupiny PPF sám o sobě napsal: „Pro člověka, který tak jako já miluje tvořit a stavět, je nejhorší vidět úpadek a destrukci.“ Nyní, po jeho smrti, se tedy musíme ptát, zda pomohl stavět a tvořit českou společnost, nebo zda je příčinnou jejího úpadku. A co nás přivádí do morální pasti, jsou zejména jeho činy. 

‚Žádný podnikatel v polistopadovém Česku nedokázal víc.‘ S novinářem Maškem o otisku Petra Kellnera

Číst článek

Na jedné straně stojí velké byznysové úspěchy, které si většina lidí nedokáže ani představit. Ty s sebou nesou také četná pracovní místa a s nimi odvedené daně. Na straně druhé jsou lidé, kteří kvůli produktům firem, které Kellner vlastnil, skončili v dluhové pasti a kvalita jejich života se rapidně zhoršila.

Aktivity Petra Kellnera a jeho společností jsou celosvětové a půjčku Home Creditu si už dlouho může vzít i třeba Číňan, který chce novou lednici či telefon. V Česku se neférově nastavené nebankovní půjčky od zmíněné společnosti již nedočkáte, v Číně ale snese tamní divočejší trh více. Čínští zástupci společnosti jednají v rozporu s našimi evropskými standardy, jak ostatně už dlouho upozorňuje například projekt Sinopsis.

Častý argument zastánců volného trhu je, že obchodník, který nabízí produkt, není odpovědný za to, že si jeho produkt někdo koupí – a to i v situaci, kdy je pro kupujícího extrémně nevýhodný a může ho lidsky zničit. Za touto logikou se skrývá přesvědčení, že společnost se má řídit zásadami volného trhu a člověk je odpovědný pouze za své činy. Finanční aktivity Petra Kellnera z této zásady vycházely a z ní také profitovaly.

Helikoptéra, v níž zahynul Kellner, byla nízko, naznačují vyšetřovatelé. Po nárazu klouzala ze svahu

Číst článek

Na jedné straně tak stojí neúprosný byznys, na straně druhé nadace rodiny Kellnerových, která dává šanci dosáhnout prestižního vzdělání těm, kteří by to bez pomoci těžko dokázali. Zároveň Petr Kellner finančně dotoval výzkum léku proti rakovině.

Morální odpustky

Jde o zakoupené morální odpustky, které nemohou vyvážit činnost neférových a někdy až lichvářských půjček? Nebo je jedno, jakým způsobem peníze vyděláte, když je pak použijete na dobrou věc? Otázka dokonce může znít i tak, zda vůbec existují misky vah, které by to dokázaly porovnat.

Morální past, která nám zde po Kellnerovi zůstala, je celospolečenskou výzvou, která spočívá v tom, že se rozhodujeme, zda jsou to peníze, na které lze život přepočítat. Máme se ptát, zda se nám jako společnosti Kellner finančně vyplatil, nebo hledáme osobnost, kterou bychom se mohli inspirovat? Z takové morální pasti se člověk, který zná důležitá fakta o jeho byznysu, obtížně dostává.

Petr Kellner byl jistě pro českou společnost výrazným symbolem. Tomuto symbolu ale dáváme význam my sami tím, jak ho budeme reflektovat a jak se popasujeme s jeho morální pastí. Na tom se ukáže, čeho si naše společnost skutečně cení a jakým směrem se vydá.

Kristián Těmín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme