Oh Angela! Oh Barack! Nostalgické rendez-vous v Berlíně

Nad Braniborskou branou má ve čtvrtek podle předpovědi svítit slunce, které se občas schová za mrak. Podle všeho to bude krásný den. Před více než dvě stě let starou klasicistní stavbou, na jejímž vršku stojí socha čtyřspřeží s bohyní vítězství, bude stát provizorní tribuna. Na ni vystoupá bývalý americký prezident Barack Obama, a to v doprovodu německé kancléřky Angely Merkelové. Bude to očividný důkaz toho, že dějiny mají smysl pro humor.

Poznámka Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Barack Obama při setkání v Berlíně na podzim 2016

Angela Merkelová a Barack Obama při setkání v Berlíně na podzim 2016 | Foto: Fotobanka Profimedia

Není to tak dlouho, co existuje sjednocené Německo. Dobré čtvrtstoletí. Dostat se k Braniborské bráně bylo pro obyčejného člověka těžké. Ze západního Berlína to nešlo, protože brána stála na východě a berlínská zeď ji ladně obíhala. Z východní části města by to šlo o poznání snadněji, kdyby ovšem před branou nestáli vojáci východoněmecké lidové armády. Když se pod mnohačetnými údery kladiv začala zeď bortit, stala se Braniborská brána symbolem nového sjednoceného Německa. Co je pro Čecha socha Svatého Václava v Praze, je pro Němce Braniborská brána. Tam Německo slaví a tam také truchlí. Je to stavba, která má pro německou duši silný symbolický význam.

A co s tím má co dělat Barack Obama? Nebo dokonce Angela Merkelová? Oba právě tento čtvrtek uzavřou kruh, který začali kreslit v roce 2008. Tehdejší sedmačtyřicetiletý senátor z Illinois a demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama cestoval do Evropy. V Německu chtěl pronést projev a vybral si pro to velmi fotogenické místo. Ano, tušíte správně, Braniborskou bránu. Jenže tehdejší a současná (a pravděpodobně i budoucí) kancléřka Angela Merkelová řekla své rozhodné: Nein. Někomu, kdo je zatím jenom kandidátem na prezidenta, nepropůjčí tak krásné a pro Německo tak symbolické místo, jakým je Braniborská brána. Obama to vzal na vědomí a místo brány s bohyní vítězství ve čtyřspřeží na vršku si o pár set metrů dál zarezervoval sloup, Vítězný sloup, kolem kterého se shromáždilo na dvě stě tisíc diváků.

Poslední večeře u kancléřky. Obama přiletěl za Merkelovou, o čem se budou bavit?

Číst článek

Nejdůležitější zahraniční vztah aktuálně nejmocnější ženy světa začal velmi chladně. Barack Obama byl Angele cizí, byl ve všech ohledech jiný než ona. Obama je spontánní, umí se nahlas smát, bavit, je showman, dokáže strhnout lidi pro vizi, kterou jim představí. Tohle všechno Angela Merkelová neumí, je věcná, místo emocí preferuje fakta, bonmot vymyslet nedokáže a její řeč je vždycky trochu kostrbatá a nehladká. A přesto si tito dva politici k sobě našli cestu, na jejímž konci Barack Obama o kancléřce tvrdil, že byla jeho nejbližší zahraniční spojenkyní. Cenil si její věcnosti a zejména toho, že je na ni spolehnutí, že drží slovo. Kancléřka si zase na svém americkém kolegovi cenila nízké hladiny testosteronu (u jeho předchůdců většinou dost vysoké), malé chuti válčit a větší ochoty se bavit o stavu a osudu zeměkoule.

Prostě si padli do oka. A to navzdory řadě skandálů. Že mu kancléřka zatrhla Braniborskou bránu, je úsměvné. Že americké tajné služby odposlouchávaly kancléřčin mobil, což se provalilo v roce 2013, není k smíchu ještě ani dnes a pravděpodobně to nebude k smíchu ani v daleké budoucnosti. Tehdy sice napružená kancléřka řekla: "Tohle se mezi přáteli nedělá." Ale nato, aby udělala Barackovi mezinárodněpolitickou scénu, byla kancléřka dost pragmatická. Dobré vztahy s Amerikou potřebovala a byla ochotná tento incident přejít. Zatímco Angela Merkelová je dnes stále nejmocnější ženou světa, Barack Obama s prošedivělým vlasem už dobré čtyři měsíce není v čele nejmocnější světové mocnosti, což je kancléřce nekonečně líto. Protože přijít o dobrého přítele v Bílém domě je prostě velká ztráta.

Kruh se uzavírá. Tento čtvrtek vystoupá Angela a Barack na tribunu před Braniborskou branou společně. Obama se dočkal, konečně bude moct pronést projev na místě, kde chtěl řečnit už v roce 2008. Téma bude ale jiné. Německo slaví envagelický církevní sjezd u příležitosti 500. výročí reformace (Martin Luther tehdy podle legendy přitkoukl na vrata wittenberského kostela svých 95 tezí). Obama je pozvaný host, pro kancléřku vítaná příležitost nechat se vidět vedle bývalého amerického prezidenta, po kterém se mnoha Němcům tolik stýská. I Angele Merkelové se stýská, což si plně uvědomí hned druhý den, až vystoupí z vládního speciálu v Taormině na Sicílii, kde se na summitu G7 setká se současným americkým prezidentem. Nechci být prorok, ale že by Angela našla v Donaldovi zalíbení, jako ho kdysi našla v Barackovi, je hodně, jako fakt hodně nepravděpodobné.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme