Demonstranti proti Babišovi si pro konec premiéra vybrali nejhorší čas
Z demonstrací iniciativy Milion chvilek pro demokracii proti premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi se stal závod o počet účastníků. Jejich organizátor Mikuláš Minář tvrdí, že na Václavák dostal 120 tisíc lidí, čímž vyrovnal skóre protestu proti vládě ODS a TOP 09 z roku 2012 na stejném náměstí. A na Letnou jich chce dokonce přivést ještě víc.
Policie sice uvádí, že se na Václaváku na začátku poslední demonstrace sešlo „pouze“ 70 tisíc lidí, o to ale nejde. Žádná takováto přímá aritmetika v politice nefunguje, nejde o matematiku.
Petr Holec: Demonstranti proti Babišovi si pro konec premiéra vybrali nejhorší čas
Minář žádá Babišovu demisi a o té nikdy nerozhoduje jen absolutní číslo demonstrantů. Premiéři a vlády kvůli demonstracím padají, jen když se sejde správný moment, který bývá součtem mnoha různých vlivů.
Nepopulární vládu nepopulárního lídra, který je navíc nepopulární i ve vlastní straně, může funkce klidně zbavit i pár desítek tisíc demonstrantů. Ti nakonec fungují jako pouhá rána z milosti, jíž se obvykle říká záminka.
Někdy ale nestačí ani to. Již zmíněná vláda ODS a TOP 09 byla v roce 2012 rekordně nepopulární a tehdejší premiér a šéf ODS Petr Nečas ztrácel po volebních i reputačních debaklech půdu pod nohama i ve vlastní straně. Přesto jeho vládu ukončil až zásah policejních těžkooděnců na Úřadu vlády následující rok.
ČSSD, slabý vládní článek
Babiš se ovšem nachází v úplně opačné pozici, ve všech ohledech se totiž ocitl na vrcholu moci a popularity.
Jasně vyhrál poslední sněmovní i evropské volby a je premiérem. ANO taky i navzdory různým kauzám setrvale drží vysoké volební preference, zatímco jeho šéf je nejpopulárnější politik.
ANO navíc zůstává i bezprecedentně jednotné, nikdo zatím nemluví o žádné rebelii proti Babišovi. A za premiérem současně stojí i prezident Miloš Zeman, který mu před časem k nejvyšší vládní funkci pomohl. Takhle nevypadá nejlepší načasování pádu premiéra.
130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí
Číst článek
I proto se teď opozice začala zaměřovat spíš na ČSSD, slabý vládní článek. Ta se naopak nachází na dně, což je pro pád vlády ten správný moment: ČSSD utrpěla několik zlých volebních výprasků v řadě a zůstává rozpolcená i ohledně angažmá ve vládě s ANO. Nejen její plzeňský hejtman Josef Bernard chodí na demonstrace proti Babišovi, kterého jeho strana drží u moci. ČSSD také dál nepřeje Zeman.
Jak už to v politice bývá, mohli by proto demonstranti nakonec docílit i svého záměru – a prohrát. ČSSD by vystoupením z vlády i díky jejich tlaku skutečně ukončila Babišovo premiérování, ten by ale mohl v případných předčasných volbách znovu vyhrát a stát se premiérem.
Jen už bez ČSSD, která by po vypadnutí z pražského zastupitelstva a Evropského parlamentu neseděla ani ve sněmovně, jak naznačují i některé průzkumy volebních preferencí. Nejen pro Mináře by to bylo hodně trpké Pyrrhovo vítězství.
Autor je komentátor Info.cz.
Nesentimentální rozloučení Motoristů s Přísahou
Ondřej Konrád
Vývoj směřuje jinam, než naše vláda předpokládala
Jan Vávra
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland