Hlavní problémy očkování v Česku – vláda, Sputnik, neochota

Až si Česko projde tímto slzavým údolím, které je teď nejhlubší v Evropě a tisíce lidí se konce cesty nedožijí, zachrání zemi očkování proti covidu-19. Zprávy z Izraele a Británie dávají důvod k opatrnému optimismu. Jenže ani dílčí úspěch v soupeření s nákazou nespadne vládě ani lidem do klína. A ohlédnutí za rokem s koronavirem zase dává důvod spíše k pesimismu.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v sokolovské nemocnici

Očkování v sokolovské nemocnici | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Na cestě k více méně předepidemickému životu letos na podzim musíme splnit čtyři podmínky. Mít dostatek vakcín, perfektně zorganizovat očkování, přestat blouznit o ruské a čínské vakcíně a přesvědčit k očkování tolik lidí, aby se vytvořila kolektivní imunita.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že Česko dostane v březnu milion a v dubnu dva miliony dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Milion už do Česka dorazil dříve. To je v součtu dokonce víc, než s čím počítal harmonogram ve Strategii očkování proti covidu-19 z loňského prosince. Vypadá to tak, že vakcín schválených v Evropské unii bude dost ve správném čase.

Zvládneme očkování?

Za druhé – bude umět Česko očkovat tempem 35 tisíc a posléze 100 tisíc dávek denně, jak by bylo třeba?

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Hlavní problémy očkování v Česku – vláda, Sputnik, neochota

Roční zkušenost s vládou a jejími kroky proti epidemii velí k opatrnosti: zpravidla jednala pozdě, polovičatě, chaoticky. Situaci snad zachrání hejtmani, kteří v očkování hrají naštěstí důležitou roli, stejně tak praktičtí lékaři, nemocnice a zdravotní pojišťovny.

Jako z jiného světa se v tomto závodu s časem jeví pokusy o dovoz ruské vakcíny Sputnik V a čínských látek. Používat je bez evropské certifikace je hazard se zdravím občanů. Pozadí akce není tedy zdravotní, ale jen mocensko-politické. Jako by ani nešlo o životy lidí?

Pro vytvoření kolektivní imunity, zastavení epidemického šíření viru a pro návrat k více méně normálnímu životu je potřeba proočkovat nejméně dvě třetiny obyvatelstva. Podívejme se na to číslo podrobně: neočkují se mladí lidé do 16 let, protože vakcína pro děti dosud nebyla nikde schválena.

To ovšem znamená, že ve starší populaci by k dosažení kolektivní imunity bylo třeba zaočkovat přes 80 procent lidí. Ano, část společnosti má imunitu díky prodělané chorobě covid-19. Několik stovek tisíc. Proti naopak hrají nové mutace koronaviru, které jsou nakažlivější.

Takže k dosažení cíle by se mělo očkovat více než 80 procent dospělých občanů České republiky.

Průzkum agentury Median pro Český rozhlas z minulého týdne ukázal, že očkovat by se určitě nebo spíše nechalo 64 procent obyvatel Česka. Nejvíc od května loňského roku. A stejně málo.

Není divu, když veškerá vysvětlovací kampaň vlády se teprve připravuje a veřejnou debatu otravují konspirační teorie a Sputnik V.

V Česku umírá na covid-19 nejvíc lidí na světě, nově nakažených je jedenáctkrát víc než v sousedním Německu. Zvládneme očkování?

Musíme.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme