„Hlavním problémem v Číně je, že téměř neproběhlo očkování boostery. Až 40 procent čínské populace nad 80 let nemá posilující dávky,“ upozorňuje hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal.
Venezuela měla už v dubnu zaplatit za 11 milionů dávek 64 milionů dolarů. „Pošlete nám vakcíny, nebo nám vraťte peníze. My víme, kam je jít koupit,“ řekl na státní televizi Maduro v červenci.
V desetimilionovém Maďarsku se epidemická situace zhoršuje navzdory poměrně rychlému očkování. V pátek země evidovala 10 759 nových případů koronavirové nákazy a 213 dalších úmrtí.
„Reálných dat o fungování vakcín je hrozně málo. Podle zpráv ze Srbska se zdá, že třeba Sinopharm chrání až 40 dní po podání druhé dávky, čínská strana ale tyto informace nikomu neposkytla.“
Až si Česko projde tímto slzavým údolím, které je teď nejhlubší v Evropě a tisíce lidí se konce cesty nedožijí, zachrání zemi očkování proti covidu-19.
Do Česka nebude podle Babiše dovezena vakcína, která by neměla registraci v EU, nebo výjimku ministerstva zdravotnictví. Firmy a občané ale podle něj mají o dosud neschválené vakcíny zájem.
Nárůst počtu lidí infikovaných covidem v Česku neustupuje. Z 30 tisíc testů bylo ve středu 15 tisíc pozitivních. „Překvapuje mě, že to není ještě horší,“ přiznává biochemik Jan Konvalinka.
„Podle údajů ministerstva zdravotnictví máme čtvrt milionu nevyočkovaných dávek, takže to nevypadá, že by byl problémem nedostatek,“ kritizuje logistiku Trnka.
Zeman v úterý jednal na Pražském hradě se zástupci čínské společnosti CITIC Europe Holding, mimo jiné právě také o čínské vakcíně. Prezident již dříve požádal Rusko o tamní vakcínu Sputnik V.
Rusko a Čína využívají vakcíny proti koronaviru jako nástroj k posílení vlivu ve světě. Odborníci přitom varují, že „vakcinační nacionalismus“ západních zemí jim jejich kroky jen usnadňuje.