Jak demokraté dláždí cestu k moci autoritářům a extrémistům
Nikdy se přesně nedozvíme, jak moc ovlivnila voliče roztržka kolem mimořádné schůze Sněmovny k obranyschopnosti Česka, která byla nakonec hlasy vládní koalice neveřejná a kvůli tomu se jí opozice nezúčastnila. Voličské motivace jsou rozmanité a žádný průzkum dopad jedné události nezměří.
Hádka, jejímž svědkem se stal bez seriózního upozornění i prezident Petr Pavel, ale připomněla jednu středoevropskou zkušenost. Nástupu politiků typu Roberta Fica nebo Viktora Orbána pomáhají politické reprezentace, které právě před nimi voliče varují.
Po vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové musel Fico odstoupit z čela své třetí vlády, a málokdo na Slovensku věřil, že by se mohl ještě někdy vrátit k moci. Stalo se.
K volebnímu triumfu v předčasných volbách 2023 mu pomohl především Igor Matovič, premiér a pak ministr financí ve vládě, která dělala všechno špatně za covidu i v klidných časech.
Tím a arogantní komunikací připravila Slováky o velkou část důvěry ve vládnutí. A tak se Fico vrátil a začal rozkládat soudy, prokuraturu i policii, ničit média a nebezpečně obrátil Slovensko k Rusku v čase války na Ukrajině.
Lhali jsme ráno, lhali jsme večer...
Také Viktor Orbán se dostal k moci ve svobodných a férových volbách. A také jemu vydláždila cestu předchozí vláda – socialisté premiéra Ference Gyurcsányho.
Kdo se s kým pere o hlasy? Analýza voličských překryvů ukazuje dva velké tábory a v nich další štěpení
Číst článek
Ten na tajné nahrávce trefně shrnul, jak jeho ministři selhali při řešení ekonomické krize: „Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti a stovkám podvodů... Lhali jsme ráno, lhali jsme večer.“
Ve volbách v roce 2010 získal Orbán ústavní většinu, změnil nejen volební zákony a zabetonoval se u moci. Maďarsko je po patnácti letech jeho autokratického vládnutí s proruskými postoji jednou nohou venku z EU.
Také Polsko
Do Budapešti se jezdil u Orbána inspirovat šéf polské strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczynski. Ale k drtivému vítězství ve volbách 2015 mu pomohla předchozí vládní garnitura Donalda Tuska.
PRŮZKUM: Podpora ANO podle Stemu mírně oslabila. Polepšilo si Spolu, dále Motoristé i Stačilo!
Číst článek
Sama na sebe prozradila hrozné věci na schůzkách ve vyhlášené varšavské restauraci Sova a přátelé, kde si ale všechno nahrávali číšníci. Ministři sprostě mluvili o Polsku i o spojencích, program své vládní Občanské platformy přirovnávali k hnoji, domlouvali změny zákonů podle přání lobbistů.
Kaczynského koalice pak ve volbách získala absolutní většinu v obou komorách parlamentu jako první po pádu komunismu. Hned zaútočila na soudy včetně ústavního a politicky je přeobsadila, dusila občanskou společnost, zpřísnila potraty... Vzala útokem demokratický režim.
Selhávání slušnějších vlád dodává chuť politikům s autokratickými nebo extrémními sklony překračovat červené čáry. Říkají – a mají pravdu – už naši předchůdci povolili pravidla, lhali a rozdělovali společnost.
Podobně i u nás
Připomeňme si český příběh z roku 2013. Hnutí ANO mělo tehdy v červnu volební preference 0,5 procenta, ale v předčasných volbách na konci října už skončilo druhé se ziskem 18,65 procenta.
A vítězná sociální demokracie ho přibrala do vlády, Andrej Babiš se stal ministrem financí. Politický zázrak? Ne, jen se mezitím provalila aféra premiéra za ODS Petra Nečase a jeho milenky, vedoucí úřadu vlády Nagyové.
Přičiněním ODS se začala česká politika ubírat tak trochu orbánovským směrem.
Autor je šéfredaktor deníku Právo
Motoristé v boji o Sněmovnu nenechávají nic náhodě
Lukáš Jelínek
Výdělečný byznys krátkodobých pronájmů znovu na scéně
Apolena Rychlíková
Celní válka způsobí ekonomické potíže všem. A posílí populismus
Petr Šabata
Přijme Slovensko ‚ruský‘ zákon o zahraničních agentech?
Kamila Pešeková