Epidemie slintavky a kulhavky ukazuje, že když se to hodí, je EU Slovensku dobrá
Slovensko se v těchto dnech potýká s nákazou kulhavky a slintavky. Rakousko kvůli tomu zavedlo na hranicích se Slovenskem a Maďarskem zákaz dovozu živých zvířat, ale i čerstvých produktů z nich. Má jít o hovězí dobytek, prasata i ovce. Podobná opatření přijala i Česká republika, takže se ze Slovenska nesmí dovážet tepelně neopracované masné výrobky.
Na česko-slovenských hranicích také probíhají kontroly nákladních aut. Vláda v Bratislavě kvůli tomu vyhlásila mimořádnou situaci a mnozí to už začali srovnávat s opatřeními, která byla přijatá kdysi během covidu. Takže na farmy s výskytem nákazy pošta nedoručuje zásilky. Zavřeny byly všechny zoologické zahrady a zrušeny byly prodeje zvířat.
Kamila Pešeková: Epidemie slintavky a kulhavky ukazuje, že když se to hodí, je EU Slovensku dobrá
Radikální postup vedoucí k likvidaci nakažených zvířat, ale vyvolává první odpor. Už se totiž ozvali farmáři s požadavkem, aby se nelikvidovala všechna zdravá zvířata v okruhu tří kilometrů od ohnisek nákazy. Dávají najevo, že kroky, které podnikly úřady, jsou z jejich pohledu příliš přísné.
Jejich jménem promluvil také poslanec za Hlas Branislav Becík, který je zároveň županem Nitranského kraje, zasaženého nákazou nejvíc. Becík mluvil o citovém vztahu farmářů ke zvířatům. Jenomže tak, jak tomu bylo v časech pandemie, je i nyní v zájmu celého Slovenska zastavit šíření nákazy co nejdřív. V opačném případě by to mohlo mít pro místní zemědělce nedozírné následky.
Národně-státní zájmy Slovenska
Obzvlášť varovný je příklad z Británie, kterou zachvátila kulhavka a slintavka před 25 lety. Právě tomuto černému scénáři se chce Slovensko vyhnout. Kvůli nákaze může čelit slovenské zemědělství i celé hospodářství v budoucnu skutečně velkým problémům.
Česko zakazuje dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska. Veterináři chtějí bránit přenosu slintavky
Číst článek
Ministr zemědělství Richard Takáč už nyní vyčíslil škody v desítkách milionů eur. Také premiér Robert Fico uvedl, že nákaza je ohrožením národně-státních zájmů Slovenska. Hned v první dny, kdy se slintavka a kulhavka potvrdila, na Slovensko přijeli evropští odborníci, aby sledovali situaci na místě a případně odhadli výšku kompenzací za vzniklé škody, které bude třeba vyplatit.
Na to aktuálně spoléhá i slovenská vláda. Jinými slovy přesně ta vláda, která jindy Evropskou unii a její orgány kritizuje za všechno možné, především ale za to, že chce údajně omezovat suverenitu členských států.
Že by teď aktuální krize dokázala pohled Ficovy vlády na Komisi změnit, je asi málo pravděpodobné. Ale až finanční pomoc z Bruselu na Slovensko dorazí, nemělo by se to přejít mlčením a brát to jako samozřejmost. Naopak, tím víc je o ní potřeba hovořit.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Německo otevřelo první zahraničí vojenskou základnu. A začne zbrojit
Luboš Palata
Stačilo! hlásí, že si chce vzít zemi zpátky
Martin Fendrych
America First aneb Trump plní své sliby do písmene
Lída Rakušanová
Ruské diváky připravují na jaderný popel místo Evropy
Alexandr Mitrofanov