Bojíš se radiace? Dej si pivo, radí ruské úřady
Co máte dělat, když čtete zprávy, že jste byl pravděpodobně zasažen radioaktivním spadem, aniž vám to někdo řekl? Jeden z návodů poskytl hlavní onkolog Čeljabinské oblasti na ruském Uralu, kde k znepokojení obyvatel došlo. Řekl doslova: „Kdo to nějak mimořádně prožívá, ať kouká na fotbal a pije pivo.“
Lidi tím neuklidnil. Zvláště když četli od zástupce ruské pobočky Greenpeace, že už mohou pouze čekat, jestli se jejich život radikálně nezmění, protože se následky ozáření projeví za půl roku. Výskyt radioaktivního ruthenia Ru-106 se přitom měl ututlat.
Greenpeace rozjeli akci poté, co se ozvali němečtí a francouzští odborníci. Radioaktivní mrak z jižního Uralu totiž začátkem října zasáhl Evropu. Naštěstí neohrožoval zdraví, což pro Česko potvrdila serveru Aktualne.cz předsedkyně českého Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Úřady v Rusku se ihned rozčílily, že v Evropě už zas nasazují jejich zemi psí hlavu. Ruští Greenpeace ale našli potvrzení svých obav paradoxně v pozdější zprávě oficiálního úřadu Rosgidromet. Popisovala výskyt radiace přímo na místě jako „extrémně vysoký“, případně „vysoký“.
Spustil se kolotoč oficiálních ujištění, že věci nejsou tím, čím se zdají být. Lidé v postižené oblasti ale budou napjatě čekat půl roku a pozorovat zdravotní stav svůj a svých blízkých. Od úřadů se patrně pomoci nedočkají. Jsou v této době zaměstnány jinými úkoly. Musí se připravit volby hlavy státu v březnu příštího roku podle zásady, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Jediný skutečný duel
Vlk, to je kupodivu Západ, který Kreml ukazuje svým obyvatelům v lepším případě jako zákeřného chytráka, v horším jako hlavního geopolitického nepřítele. Koza, při vší úctě, je Vladimir Putin. Volby mají být pod kontrolou. V Kremlu nejspíše upřímně věří, že se veškerý společenský život dá řídit a organizovat podle předem napsaných scénářů.
Nový pán Kremlu je znám předem. Bude jím Putin, dopřeje-li mu Pánbůh zdraví. Ale prodat ven se musí obraz voleb jako skutečné konkurence, z níž vzešel Putin jako demokratický vítěz. V samotném Rusku tomu nikdo nevěří, ale důvěřivých nebo jen hloupých Evropanů a Američanů je dostatek.
A tak jediná nezávislá televize Dožď informuje, že se v Kremlu hledá vhodný podnikatel, který by Putina zdánlivě vyzval, a také, za stejným účelem, nějaký neškodný liberál.
Rusové potvrdili radioaktivní mrak ruthenia, který původně popírali. Pocházet má z továrny u Čeljabinsku
Číst článek
Politolog Kirill Rogov to okomentoval takto: „Jde zásadně o fejkovou volební kampaň. Úkol zní: žádná kampaň být nesmí. Proto se vytvářejí fejkové zprávy o okolnostech volby. Proto se budou v tomto kontextu neustále objevovat nějaké informace.“
Podle Rogova jediným skutečným duelem by se mohla stát konfrontace mezi Putinem a Alexejem Navalným. Toho však úřady jako kandidáta odmítají registrovat kvůli podmíněnému trestu, který přitom zpochybnil Evropský soud pro lidská práva.
Starosti obyvatel Čeljabinské oblasti, jestli nezačnou za půl roku chřadnout a pomalu umírat, jsou v porovnání s touto celostátní kampaní samozřejmě zanedbatelné. Mohou si ale dát pivo.
Autor je komentátorem deníku Právo
Dávky nenahradí problémy, které nahromadila mizerná rozpočtová politika
Julie Hrstková
Nesentimentální rozloučení Motoristů s Přísahou
Ondřej Konrád
Vývoj směřuje jinam, než naše vláda předpokládala
Jan Vávra
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata