Lukašenkovo drtivé vítězství? Nezávislé průzkumy ukazují zcela jiná čísla

Jak ukázaly oficiální exit polly krátce po uzavření volebních místností v Bělorusku, staronovým prezidentem se opět stává Alexandr Lukašenko. Tomu první předběžné výsledky sčítání přisoudily zhruba 80 procent hlasů, kdežto jeho hlavní protikandidátce Svjatlaně Cichanovské pouze necelých sedm procent. Nezávislé průzkumy ovšem ukazují čísla zcela jiná.

Komentář Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Foto: Andrey Pokumeiko | Zdroj: ČTK/AP

Jak uvádí na svém facebooku ruský sociolog Grigorij Judin, nezávislé povolební průzkumy, pokoušející se alespoň zhruba odhadnout skutečný výsledek těchto jistě skandálních voleb, přinášejí výsledek zhruba opačný.

Mají samozřejmě plno nedostatků: není zřejmá ani jejich metodika, ani počet dotázaných, ani plno jiných věcí. Jasné ale je, že se chtějí dobrat pravdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Libora Dvořáka

Proto je přinejmenším liberální část společnosti přijímá, kdežto oficiálním statistikám jednoduše nevěří. Ať tak či onak, pro pana Judina v běloruských prezidentských volbách zvítězila Svjatlana Cichanovská, a to s asi 70 procenty hlasů, takže hned v prvním kole. Platí ale samozřejmě oficiální výsledky, ať už jich bylo dosaženo jakkoli.

Ženy patří do kuchyně

Pro Alexandra Lukašenka šlo o zjevně nejtěžší prezidentské volby, které od roku 1994 absolvoval. Jeho nervozita byla zcela zjevná, což prokázal třeba i dvakrát odloženým poselstvím o stavu země minulé úterý a tím, jakým dojmem při tomto projevu působil.

O nedobrém vnitřním pocitu svědčily i jeho výroky věnované hlavní protikandidátce, o níž postupně prohlašoval, že patří do kuchyně, že ženská obecně na výkon tak zavazujícího úřadu, jako je prezidentský, nestačí, až po nedělní křečovité konstatování, že Svjatlanu Cichanovskou za svou hlavní soupeřku nepovažuje.

Ta naopak nejen Bělorusům, ale doslova celému světu předvedla, že se ve správný čas ocitla na správném místě. Jiná věc je, že kdyby se na tomto správném místě ocitl jiný podobně charismatický kandidát, jistě by pochodil také. Důvod je jediný – společnost je Lukašenkem i jeho režimem unavena.

Unavená diktatura

Běloruská opozice se z minulých bojů poučila a v předvolební kampani přišla s řadou nových věcí, především se dvěma kandidáty, kteří ještě nedávno patřili k establishmentu a teď nahradili staré, ale neúspěšné opoziční harcovníky: tedy s bankéřem Viktorem Babarikem a vysokým diplomatem Valerijem Cepkalem.

‚Jste součástí národa.‘ Kandidátka běloruské opozice Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly k nenásilí

Číst článek

Režim jimi byl tak zaskočen, že je jako prezidentské kandidáty vůbec nezaregistroval a Babarika pro jistotu strčil za mříže, ostatně podobně jako manžela Cichanovské Sjarheje, jehož Svjatlana tak úspěšně zastoupila.

Že režim v Bělorusku nic kromě represí k dispozici nemá, převedl hned po zavření volebních místností. Proti masovým protestům okamžitě nasadil omonovce, kteří si v prostředcích věru nevybírali. A totéž se dá očekávat i v pondělí večer, kdy opozice hodlá vyjít do ulic běloruských měst znovu.

Jinak ovšem průběh předvolební kampaně a výsledek těchto voleb nutí k představě, že podobné zaběhané diktátorské režimy se nakonec musí zhroutit hlavně samy sebou.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme