Změna sociálního systému může vést k nárůstu chudých lidí
Budoucí koaliční vláda chystá velké změny v sociálním systému. Budoucí ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek chce sociální dávky krátit od ledna, aby na nich stát ušetřil 11 miliard.
Drábek chce,aby větší tlak na kontrolu a potírání práce načerno pocítili lidé už do dvou měsíců: „Je to jenom záležitost manažerských postupů, abychom si jasně stanovili metodiky postupu, aby lidé, kteří za to odpovídají na jednotlivých úřadech, skutečně postupovali podle důležitých položek.“
O změně systému sociálních dávek mluvili na Rádiu Česko hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík a ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.
„Aby pokud možno co nejméně času trávili administrativními činnostmi a abychom co nejvíce zjednodušili administrativní činnosti. Na druhé straně, abychom dokázali to, co je v jiných zemích běžné, aby bylo co nejvíce kontrol v terénu a na místě kontrol skutečného stavu,“ vysvětlil budoucí ministr práce a sociálních věcí.
Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka mohou chystané plošné škrty všech sociálních dávek vést k nárůstu lidí, kteří budou žít pod hranicí chudoby: „Máme podíl osob pod oficiální hranicí chudoby, což je 60 procent průměrného příjmu, zhruba 10 procent populace. Máme velkou zvláštnost, že typicky jsou to u nás rodiny s malými dětmi. Zatímco ve vyspělých zemích na západě většinou gró chudobou postižené populace tvoří staří lidé, u nás je jich díky rovnostářskému penzijnímu systému velmi málo.“
„Pokud reformy půjdou tím směrem, jak o nich jednotlivě hovoří jednotliví kandidáti na ministerské posty, tak během čtyřech let budeme u 20 procent chudých,“ vysvětlil Mertlík.
Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek zase nesouhlasí se zrušením porodného pro druhé dítě. Podle něj by bylo lepší, kdyby se porodné vyplácelo pouze pro druhé a třetí děti a podporovala se tak populační politika.