Více než 1500 majitelů solárních elektráren údajně podvádí. Stát chce zasáhnout

Někteří majitelé solárních elektráren údajně dodávají do sítě více energie, než jsou schopni vyrobit. Podle energetického regulačního úřadu manipulují s měřidly svých elektráren, aby tak dosáhli na vyšší dotace od státu. Kvůli mezerám v legislativě je ale obtížné jim v tom zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podvodů se údajně dopouští více než 1500 majitelů solárních elektráren. Buďto manipulují s měřidly nebo se napojí na energii z běžné sítě. Tam stojí jedna kilowatthodina necelých pět korun, obratem ji ale prodají jako solární za 13 korun.

Jen za rok 2011 stát tímto způsobem přišel o více než sto milionů. Za rok 2012 bude podle mluvčího Energetického regulačního úřadu Jana Chvojky škoda ještě vyšší:

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajných podvodech při výrobě solární energie mluvil Kryštof Benoni

„To vypadá, že se nekontrolovaly žádné hodnoty, respektive že nikdo nekontroloval, jestli opravdu mají opravdu nárok na ty peníze, které měli vyplaceny. V tuto chvíli to do značné míry - zejména u těch menších elektráren - závisí na libovůli výrobců, kolik vlastně vykáží, že vyrábějí a že právě proto je jich tolik.“

Důkladné vyšetřování podporuje i Tomáš Baroch z České fotovoltaické asociace.

„Určitě bychom byli rádi, aby tyto případy byly vyšetřeny, a pokud bude prokázán úmysl a manipulování s výsledky výroby fotovoltaik, tak určitě by měl následovat nějaký trest.“

Na měřidlech výrobců chybějí plomby

Kontrolu solárních elektráren má na starost Energetická inspekce. Ředitel Petr Holoubek ale na kontroly prý nemá dostatek lidí.

Solární byznys (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Prakticky je vydáno kolem 25 tisíc licencí na fotovoltaické elektrárny. My máme prakticky kolem stovky výkonných pracovníků po celé republice. To číslo je obrovské a nemáme v náplni práce kontrovat jen obnovitelné zdroje.“

Práci inspektorů by usnadnilo, kdyby měli všichni provozovatelé taková měřidla, se kterými nelze manipulovat.

Ladislav Havel z ministerstva průmyslu a obchodu ale upozorňuje na to, že zákon v Česku žádnou takovou povinnost neukládá:

„Na nemovitosti výrobce, který měří svoji výrobu elektřiny, je měřidlo výrobce. A ze zákona, z vyhlášek vyplývá, že měřidlo není zabezpečeno proti neoprávněné manipulaci, čili není zaplombováno.“

Ministerstvo zvažuje novelu zákona, která by měla pravidla pro výrobce solární energie zpřísnit. Obvinění začne prověřovat energetická inspekce.

Případ má na stole i Nejvyšší státní zastupitelství, které čeká na zjištění inspektorů. Výsledky by měly být k dispozici během podzimu.

Solární elektrárny v Česku (2002 - 2013) | Foto: ČTK

Milan Kopp, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme