Světové trhy se propadají. Bojí se návratu hospodářské krize

Ani dnes nepřestaly prudce klesat akcie na světových burzách, kde včera ke konci obchodování oslabil hlavní index o tři procenta. Tento trend pokračoval i ve Spojených státech, kde zaznamenali největší propad za poslední dva roky. A neklid kolem dluhové krize v eurozóně a údajů o stavu americké ekonomiky vedl taky při pátečním obchodování v Asii a Evropě k masivnímu výprodeji burzovních akcií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonské trhy 5. 8. poklesly o víc než 3 procenta

Japonské trhy 5. 8. poklesly o víc než 3 procenta | Zdroj: ČTK

Světové trhy se bojí návratu hospodářské krize. Nedávná data ze Spojených států i Evropy totiž svědčí o výrazném zpomalení růstu. Američtí politici navíc mluví o nutnosti výrazných škrtů. Ty podle analytiků naděje na růst ekonomiky ještě sníží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech paniky na světových trzích mluvil v Ozvěnách dne David Marek, analytik společnosti Patria Finance

Dalším velkým nebezpečím je dluhová krize v eurozóně. Politikům se ji zatím nepodařilo zastavit. Trhy tak momentálně nevěří ve schopnost eurozóny poradit si s problémy velkých zemí jako je Španělsko a Itálie.

Kvůli obavám z budoucnosti se propadá cena ropy. Čína a Japonsko už kvůli panice na burzách vyzvaly hlavní světové ekonomiky k rozhovorům o současné situaci.

Pražská burza dopoledne na 2letém minimu

Nepříznivý vývoj na světových trzích je znát i v Česku - Pražská burza dopoledne oslabila na své dvouleté minimum. Postupně se situace uklidnila, index PX ale stále ztrácí 3,7 procenta. Oslabují všechny tituly.

Obchodování s akciemi AAA auto muselo být dokonce na čas zastaveno, když krátce po otevření trhu oslabovaly téměř o 29 procent. Teď ztrácí "jen" 20 procent. Největším výprodejům čelí energetické firmy a banky. Komerční banka oslabuje o tři a půl procenta, Erste téměř o tři a ČEZ kolem dvou a půl; NWR upisuje přes 9 procent. Podobnou ztrátu má i Orco a CET.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček a Jiří Schwarz z VŠE v Praze propady na světových trzích komentovali ve Světě o jedné

Podle Davida Marka, analytika společnosti Patria Finance, byla podnětem k těmto dramatickým pohybům na akciových trzích souhra několika okolností, z nichž nejdůležitější jsou tři.

„Rostoucí série negativních makroekonomických zpráv z obou finančních center, tedy eurozóny i Spojených států. K tomu dále sterilita hospodářské politiky; tím chci říct, že dnes si finanční trhy velmi dobře uvědomují, že vlády ani centrální banky nemají příliš možností, jak zareagovat na horšící se ekonomickou situaci.“

„Třetí důvod je potom trvání dluhové krize v eurozóně. Přijatá opatření jsou hodnocena jako nedostatečná a stejnou nálepku dostalo také hodnocení fiskální situace v USA, kdy plán na snižování deficitu je považován za příliš pomalý,“ vysvětlil Marek v Ozvěnách dne.

Názory na případný zásah politických elit se různí

Podle hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka se zatím nedá odhadnout, jak dlouho může nynější propad na burze trvat. Investoři podle něj nejprve musí situaci více zanalyzovat.

„Tyto rychlé, prudké kroky většinou mají tendenci přestřelovat, a proto je šance, že dojde k jisté stabilizaci. Na druhé straně je nutné si uvědomit, že máme před sebou určité scénáře, například potenciální recese americké ekonomiky, či potenciální dluhová krize v eurozóně, která se může vrátit přes italské nebo španělské bondy – což jsou scénáře, které nejsou zrovna pozitivní. Budeme si muset počkat na to, jestli přijde nějaká větší politická akce,“ poznamenal Vaníček ve Světě o jedné.

Ještě dnes budou o situaci jednat německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a španělský premiér José Luís Zapatero.

Před razantním zásahem politiků do momentálního vývoje ale varuje Jiří Schwarz, člen Národní ekonomické rady vlády. Z dosavadního vývoje na burzách, jak řekl ve Světě o jedné, nemá pocit, že by šlo o nějaký ‚průšvih‘.

„Průšvih může být až následně, pokud na to začnou politikové neadekvátně reagovat. To znamená, pokud bude jejich reakce nepřiměřená tomu, k čemu dochází. Já bych doporučoval, aby jejich reakce byla nejlépe žádná a aby se dlouhodobě snažili udržovat veřejné rozpočty v rovnováze. To je nejlepší léčba,“ myslí si Schwarz.

Jitka Hanžlová, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme