Stavební spoření by mohly poskytovat i banky. Spořitelny nesouhlasí
Stavební spoření může v Česku nabízet pouze pět stavebních spořitelen, které se přitom musí řídit speciálním zákonem o stavebním spoření. Ministerstvo financí teď navrhuje, aby tento produkt mohly od roku 2015 poskytovat i univerzální banky. Dává jim ale odlišné podmínky.
To se stavebním spořitelnám nelíbí a varují před dopady tohoto návrhu. Tvrdí například, že to může vést až k postupnému zániku stavebního spoření.
Otevření stavebního spoření i univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí. Jeho návrh má zítra posoudit vláda.
Stavební spořitelny poskytují totiž úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Volné prostředky mohou investovat pouze velmi omezeně jen do garantovaných cenných papírů. Smyslem této podmínky je vyloučit možnost, že by se stavební spořitelna mohla dostat do finančních problémů, které by ohrozily vklady klientů.
Naproti tomu univerzální banka taková omezení nemá: S volnými prostředky může nakládat podle svého uvážení a třeba je půjčovat i rizikovým fondům.
Pavel Pektor z prezídia Asociace českých stavebních spořitelen proto ministerský návrh označuje za evropský experiment.
„Dopad na klienta je v tom, že se zvyšuje jeho riziko: Jestliže půjde k bance, která bude poskytovat stavební spoření, tak už nemá tu jistotu jako ve stavební spořitelně, že prostředky budou používány tím způsobem, který jasně deklaruje zákon,“ říká Pavel Pektor a zdůrazňuje, že všude v Evropě je stavební spoření specializovaným produktem.
Šéf asociace spořitelen Vojtěch Lukáš však ujišťuje: „Dopad by mohl být pouze v případě, že by banka nějakým způsobem měla určité finanční problémy a klient by musel být vyplácen z fondu pojištění vkladů. Jsou s tím potom spojeny určité problémy, ale nedá se v žádném případě říci, že by se klient musel obávat o své prostředky.“
Podle stavebních spořitelen také banky nebudou mít důvod nabízet výhodnější překlenovací úvěry, na kterých přitom začíná 85 procent všech úvěrů od stavebních spořitelen.
Změny by měly platit od roku 2014. Patří mezi ně například také to, že účastníci spoření budou muset dokládat účelovost státního příspěvku ke stavebnímu spoření. To znamená, že ho využili na bytové účely. V tom podle Jana Jeníčka z vedení asociace není problém.
„V okamžiku, kdy klient ukončí smlouvu o stavebním spoření, nárok na státní podporu, který mu vznikl mezi 1. lednem 2014 a okamžikem výpovědi, bude dokladovat využití účelovosti v souladu se zákonem. To znamená, že přinese doklad, že použil částku, pokud to budou tři roky krát dva tisíce, 6000 na bytové účely. To znamená: koupil si barvu a vymaloval si obývací pokoj,“ vysvětluje Jan Jeníček.
Lidé by také mohli využít příspěvek ke stavebnímu spoření na úhradu školného nebo na důchod. Se změnou výše státního příspěvku, který je dnes maximálně 2000 korun, ministerstvo zatím nepočítá.