Stát chce za sto milionů zasypat památkově chráněný důl
Stát plánuje zasypat starý důl Žebračka u Zlatých Hor na Bruntálsku. Propadlý rudný důl, v němž se těžilo od středověku až do 80. let 20. století, byl v devadesátých letech prohlášen za kulturní památku. Podle Báňského úřadu a ministerstva financí ale současný stav dolu ohrožuje životy lidí. Na jeho zasypání chce stát dát asi sto milionů korun.
Petr Bohdálek z České geologické služby si však nemyslí, že by bylo nutné důl zasypávat. „Důl není ohrožujícím prvkem a nehrozí jeho zřícení. Nebezpečná situace vznikla kvůli dlouhodobé neúdržbě oplocení, které bylo okolo dolu postaveno v 90. letech,“ říká Bohdálek.
Důl je nyní volně přístupný a nebezpečí by tedy hrozilo jen tomu, kdo by do něj i přes zákaz vstoupil.
Geolog se podivuje také nad plánovanými náklady na zasypání dolu, kterou stát spočítal na sto milionů korun. „Cena mi přijde jako z říše science fiction, vůbec mi to nejde do hlavy,“ diví se Bohdálek, podle něhož by zabezpečení dolu mělo být o několik řádů levnější.
Do konce 90. let se vytěžené doly jen zakrývaly nebo se uzavřely vstupy do štol, systematické zasypávání začalo až po roce 1997. Podle Bohdálka je zasypání v některých případech odůvodněné, často však dochází k nevratné likvidaci dolu včetně těch, které jsou technickými památkami starými i několik staletí.
„Mnohdy jde o zbytečně investované prostředky státu. Zasypávání dolů je krajní způsob likvidace, který by se měl dělat jen v odůvodněných případech,“ dodává Petr Bohdálek z České geologické služby.