Rusko kvůli korupci ročně přijde o 25 miliard dolarů
Polovina hrubého domácího produktu v Rusku končí v kapsách zkorumpovaných úředníků. Tvrdí to zpráva nezávislého ruského Sdružení advokátů pro lidská práva. Instituce čerpala informace z oficiálních statistik i ze stížností, které obdržela.
Průměrná výše úplatku se podle sdružení za dobu finanční krize zdvojnásobila, a to na zhruba 37 tisíc korun. „Celková škoda, kterou ročně korupce ruskému státu přináší, se odhaduje na 20 až 25 miliard dolarů. Tento odhad je ale velmi hrubý a troufám si říct, že skutečné škody budou ještě vyšší,“ dodává výsledky jiné studie Petr Pojman z Institutu mezinárodních studií fakulty sociálních věd.
O korupcí v Rusku mluvil v pořadu Stalo se dnes Petr Pojman z Institutu mezinárodních studií fakulty sociálních věd.
Podle něj je ale velmi těžké označit viníka korupce, protože jde o velmi složitý mechanismus: „U korupčního jednání je vzhledem k tomu, že se očekává, velmi složité rozhodnout, kdo je v celém korupčním schématu vinen. Korupční schémata jsou velmi složitá.“
„Ten, kdo úplatek bere, nemusí být vždycky tím, kdo je v tom výhodnějším postavení a kdo je tedy viníkem. Ne každý, který úplatek bere, tak činí zcela dobrovolně. Ne každý, kdo úplatek dává, k tomu byl donucen. Někdy dokonce konkrétní úředník stojí před rozhodnutím nechat se korumpovat, nebo se nechat zabít,“ vysvětluje složitost celého systému Pojman.