Projekt Galileo je šancí pro firmy ze všech zemí Evropské unie

První dvě družice evropského navigačního systému Galileo už jsou na oběžné dráze kolem Země ve výšce 23 tisíc kilometrů. S jednodenním odkladem kvůli technické závadě je do vesmíru vynesla ruská raketa Sojuz, vypuštěná ze základny ve Francouzské Guayaně. Projekt je také šancí pro české firmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Galileo na oběžné dráze Země.

Družice Galileo na oběžné dráze Země. | Foto: P. Carril | Zdroj: ESA

„Já si nemyslím, že Galileo tady zaměstná tisíce úředníků, ale myslím si, že zaměstná tisíce našich vývojářů a opravdových podnikatelů, kteří třeba i v podobě malých a středních firem vstoupí na trh se svými nápady, podobně jako vstupují na trh při aplikacích iPhonů či iPodů. Těch aplikací je okolo nás skutečně hodně,“ tvrdí ekonom, člen Národní ekonomické rady vlády Martin Mejstřík.

Česká softwarová firma Iguassu už pro Galilo pracuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaroslav Skalický mluví o zakázkách pro evropské firmy pro projekt Galileo v Odpolednm Radiožurnálu.mp3

„Spolu se skupinou zahraničních firem jsme vyhráli tendr pro Galileo, to bylo roku 2005. Jako členové Evropské unie jsme se právě již tenkrát mohli těchto projektů účastnit. Pracovali jsem hlavně na vývoji systému pátrací záchranné služby. A potom, co jsem se stali členy ESA, tak jsme měli možnost se účastnit širší škály projektů, kde jsme vyvíjeli celou řadu subsystémů a pomůcek třeba také pro univerzity na školení o tom, jak funguje navigační systém,“ říká ředitel společnosti Iguassu Petr Bareš.

Firmy od spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou ESA ale nesmějí očekávat okamžitý zisk, výhodná je hlavně z dlouhodobého pohledu.

Družice Galileo | Foto: Emanuel Macoun

„Finančně výhodné v ESA je to jen taktak, protože ESA povoluje profit maximálně sedm procent. A když děláte zakázku za pevnou cenu, děláte něco úplně nového, tak jsou tam vždycky rizika a můžete velice snadno na daném projektu prodělat. Ale má to zase ten dodatečný efekt, že na základě zkušeností, které získáte, můžete získat další komerční kontrakty. Zkušenosti a technologie můžete využít pro své vlastní komerční aplikace,“ vysvětluje Petr Bareš.

O projekty pro Galileo se mohou ucházet firmy ze všech členských zemí Evropské unie. Ty české mají k systému přístup snazší v tom, že administrativní středisko systému Galileo se má v polovině příštího roku přestěhovat z Bruselu do Prahy.

Galileo má začít fungovat v roce 2014, kdy bude v provozu nejméně 18 satelitů, a má poskytovat lepší služby než zavedený americký systém GPS.

Jaroslav Skalický, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme