Poslanci s úpravami schválili Janotův protikrizový balík
Sněmovna schválila vládní balíček úsporných opatření. Deficit rozpočtu se tak podaří udržet pod hranici 163 miliardy korun, což odpovídá zhruba 5 procentům hrubého domácího produktu.
Balíček prosadily obě nejsilnější strany, ODS a ČSSD. Odmítli ho komunisté.
Podle vlády jde o kompromis: ministrovi financí Eduardu Janotovi se podařilo prosadit například zvýšení základní sazby DPH o jedno procento a pokles platů ve státní správě o čtyři procenta.
Reportérka Rádia Česko M. Richterová zaznamenala vyjádření premiéra a zástupců všech sněmovních stran
Totéž se mu povedlo u zmrazení důchodů. Ze souboru opatření vypadly věci, které požadoval Jiří Paroubek: zachovává se původní výše rodičovského příspěvku, porodného a mateřské.
Premiér se chystá vládnout do řádných voleb
V reakci na přijetí premiér Jan Fischer řekl, že schválení úsporného balíku bere jako vyjádření podpory sněmovny a podstatné části politického spektra. Jeho kabinet předloží na základě balíčku ještě do konce měsíce návrh státního rozpočtu. Zároveň je připraven vládnout až do řádných voleb na jaře.
V. Vařeková informuje v Ozvěnách dne o schvalování úsporných opatření a komentují L. Valeš a D. Marek
Podle premiéra se do jednání o rozšíření mandátu úřednické vlády se vedle zástupců politických stran aktivně vloží i zástupce kabinetu. Nově definovaný by pak měl být průsečíkem mezi požadavky parlamentních stran a představou jeho kabinetu.
Jak řekl v Ozvěnách dne David Marek z Patria Finance, balíček nepovažuje za úsporný, ale daňový, který řeší dočasně - na dobu jednoho roku - zmírnění deficitu, pouze zvyšováním daní. Akutní problém se podle něho pouze odsunul o několik měsíců dále a příští vláda by ho měla razantně řešit.
Úsporný balík nyní dostane na stůl k posouzení Senát a bude ho muset podepsat také prezident. Většina opatření by měla platit pouze jeden rok.
Prošlo i snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta
Poslanci také rozhodli o tom, že by se měli v příštím roce o čtyři procenta snížit platy ústavních činitelů, stejně jako mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Stát by tak ušetřil 126,7 milionu korun.
I tento návrh teď posoudí Senát. Strana zelených neuspěla se snahou o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat.