Odbory kritizovaly dohodu koalice
Odboráři dnes kritizovali ekonomické plány vlády. Koaliční dohodu označili za nesourodý dokument plný neprovázaných a protichůdných kroků. Zamýšlené snížení daní by podle nich vedlo ke zvýšení schodku veřejných rozpočtů, protože by chyběly peníze na zdravotnictví a důchody.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch by si přál novou vládu, ale program, který předkládá trojkoalice, považuje za nebezpečný experiment.
Souhlasí s cílem snížit schodek veřejných rozpočtů, nelíbí se mu však cesta k němu. Plánovaný pokles daní z příjmu na 17 až 19 procent by podle Štěcha byl výhodný jen pro lidi s příjmem nad 30.000 korun.
"Osmdesát procent zaměstnanců by na tom bylo hůře a někteří výrazně hůře, polepšilo by si necelých 20 procent zaměstnanců. Polepšily by si samozřejmě finanční skupiny, zejména zahraniční investoři, takže si myslím, že by to dále českou společnosti příjmově a životní úrovní velice prudce polarizovalo," tvrdí Štěch.
Snížení daně z příjmu a zrušení daně z dividend, z převodu nemovitostí a daně darovací a dědické společně s daňovými prázdninami pro živnostníky by podle odborů připravilo rozpočet o více než 100 miliard korun. Nedostávalo by se pak na sociální výdaje.
Analytik Živnobanky Patrik Rožmberský namítá, že efekt snižování daní přijde později. "V daném fiskálním roce to může vést k prohloubení deficitu rozpočtu, nicméně dlouhodobější efekt snížení daní je v každém případě pozitivní a projeví se až v následujících letech," uvedl analytik.
To je ale podle šéfa odborů pozdě. "Lidé žijí teď a co je platné, že třeba za pět deset let to bude lepší. Třeba už se toho nedožijí, zejména ti staří," poznamenal Štěch. Pokud podle něj vláda nepodloží své záměry propočty a nesdělí, kde chybějící miliardy získá, zodpovědným poslancům prý nezbývá než kabinet nepodpořit.