Německo změní zákon o uznávání diplomů ze zahraničních univerzit
Německu schází kvalifikované síly. Po létech hospodářské stagnace zažívá od poloviny loňského roku německá ekonomika až nečekaný růst. A nejrůznější obory si stěžují na nedostatek vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Změnit by to měl do značné míry nový zákon o uznávání diplomů ze zahraničních univerzit. Nový vládní návrh dnes představila spolková ministryně pro vědu a vzdělání Anette Schavanová.
„Moje žena je internistka, má tureckou státní příslušnost, v Istanbulu pracovala 15 let v nemocnici, a teď je tu v Německu 8 let doma, protože jí neuznali diplom a ona nechce dělat nekvalifikovanou práci,“ líčí korespondent tureckého listu Hirijet.
„Moje přítelkyně tu také nemohla dlouho sehnat odpovídající práci. Ačkoli má vystudovanou Lomonosovu univerzitu, tady jí diplom neuznali, musela tu stejnou školu absolvovat podruhé. Přitom jak mi líčila, ty studijní požadavky byly víceméně stejné, jen zbytečně ztratila čas,“ připojuje podobnou zkušenost kolegyně z Ruska.
Ministryně Schavanová je přesvědčená, že v příštím letech by k podobným případům už nemělo docházet:
„Dosud tu platilo příliš mnoho pravidel. Vše se řídilo podle zákona: chceš tu pracovat, musíš se přizpůsobit našim podmínkám. V globálním světě musí platit jiná pravidla. Samozřejmě nesmí dojít ke snižování kvality, úrovně vzdělanosti, ale je třeba respektovat mobilitu," tvrdí spolková ministryně pro vědu a vzdělání.
Podle ní je nový návrh zákona logickým krokem, který reflektuje skutečnost, že mladá generace si buduje profesní kariéru bez ohledu na hranice. Nezáleží na zemi, často ani na kontinentu. Pravdou ovšem je, že pokud se Německo chce udržet na špičce industriálního pokroku, musí své zákony změnit. Nemůže si dovolit, aby se íránský lékař živil jako taxikář.
„V současnosti 300 tisíc lidí žijících v Německu nemůže pracovat ve své profesi.“
České diplomy Německo uznává
Čechů se to v posledních letech už netýká, po vstupu do Unie naše vysokoškolské diplomy v Německu uznávají. I když i tady může uchazeč o práci narazit.
„Ten systém je zatím příliš komplikovaný. Problémy má například i učitel z Bádenska-Würtemberska, když chtěl začít učit v Bavorsku."
Podle zjištění ministerstva se diplomy nyní neuznávají ve 350 profesích. „Napříště by se nemělo stát, že vám někdo řekne: O vaši profesi, vaše vzdělání nemáme zájem."
Jsou samozřejmě obory, které se dnes už bez síly ze zahraničí neobejdou, a podle ministryně Schavanové na situaci příliš nezmění ani otevření pracovního trhu 1. května pro lidi z nových členských zemí Unie, včetně České republiky nebo Polska. Zájem je především o inženýry, technicky vzdělané pracovníky a lékaře. A jak konkrétně bude nový zákon o uznávání vysokoškolských diplomů vypadat v praxi?
„Samozřejmě podmínkou je udržení takové úrovně ,jako poskytuje vzdělání v Německu. Mělo by ale stačit předložení všech dokladů a komise by měla udělit jakýsi certifikát o uznání vzdělání."
Boj o kvalifikovanou sílu
Lékaři s několika aprobacemi ze zemí, jako jsou postsovětské republiky, arabské nebo africké státy, by nemuseli živořit v nemocnicích jako pomocný lékařský personál za směšně nízké příjmy. Co by tedy Anette Schavanová doporučila manželce tureckého korespondenta?
"Zavolat na horkou linku, která začne fungovat, a tam už odborní pracovníci konkrétně poradí, jak dál." Informace budou v několika jazycích a Německo povede kampaň i v takzvaných třetích zemích, tedy zemích mimo Evropskou unii.
„V příštích letech můžeme očekávat boj o kvalifikovanou sílu," je přesvědčena ministryně. A Německo by si podle ní rádo udrželo pozici země, která je po USA a Británii na 3. místě, pokud jde o příliv kvalifikované pracovní síly.