Návrh reformy penzí není podle Jiřího Rusnoka úplně optimální
Po letech diskusí máme na stole první konkrétnější návrh důchodové reformy. Dohodli se na něm ekonomičtí ministři. Spoření v penzijních fondech podle jejich představ nebude povinné.
Ti, kteří budu mít zájem o investice prostřednictvím soukromých subjektů, tak budou moci převést 3 procenta ze svého sociálního pojištění na jejich účty. Další dvě procenta si pak budou muset připlatit ze svého, informovalo včera ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že rozhodnutí bude nevratné.
Jak tyto změny hodnotí samotné penzijní fondy? Podle prezidenta jejich asociace Jiřího Rusnoka ‚technicky vzato‘ nejde o verzi úplně optimální.
„Já se stále hlásím ke svému podpisu pod první variantou takzvané II. Bezděkovy komise, která spočívala v zavedení povinného systému pro lidi pod určitou věkovou hranicí, počítala se snížením sociálního pojištění, kompenzací za zavedení jednotné daně z přidané hodnoty a celou řadou dalších věcí v prvním pilíři,“ řekl Rusnok Rádiu Česko.
„Nicméně to, co slyšíme, tu architekturu, kterou včera schválili ekonomičtí ministři, to je jistě model, který může fungovat a rozhodně dává smysl. Ale teď bude kriticky záležet na detailech, to znamená na tom, jakým způsobem a za jakých podmínek celý systém bude fungovat.“
Hlavní slabinou reformy podle něj nutně nemusí být to, že spoření v penzijních fondech nakonec nebude povinné. „Pokud ostatní podmínky budou dobře nastaveny, budou konzistentní s tímto, tak to nemusí být zásadní slabina.“
Podle Jiřího Rusnoka bude třeba naplnit dvě základní podmínky. „Jsou to podmínky, které by měly vést k tomu, aby ten systém fungoval optimálně z hlediska nákladů, to znamená aby byl minimálně nákladově náročný pro klienty, a naopak aby jim přinášel pokud možno optimální, bezpečné, čili v tomto kontextu maximální výnosy,“ upozornil prezident Asociace penzijních fondů.