Na levnější vejce se stojí dlouhé fronty. Lidé je jezdí nakupovat i do Německa
Vajíčková hysterie v Česku neustává, naopak. Na čerstvá vejce se někde stojí i fronty, a jsou dokonce na příděl. Jako v prodejně u drůbežárny v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Kvůli menšímu počtu slepic v nových klecích, které musí splňovat evropskou normu, je produkce vajec nižší.
Lidé si z drůbežárny odváželi i 25 plat vajec najednou, proto musel být prodej na osobu omezen.
„V České Lípě stojí deset vajec 69,90. Tady stojí malé vajíčko 3,50 a velké pět korun. Minulý týden to bylo ještě o 50 haléřů méně,“ říká jedna ze zákaznic, která stojí frontu.
„Musela jsem jít ještě jednou do fronty, protože příděl je jen dvě plata na osobu,“ doplňuje druhá.
Ve frontě před drůbežárnou v Jablonném v Podještědí na Liberecku natáčela Ivana Bernáthová. O situaci na německém trhu s vejci mluvila na Radiožurnálu také tamní zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová
Češi si pro levnější vejce jezdí také do sousedního Německa. O české vaječné turistice v posledních dnech informovala také německá média. Vajíčka v tamních supermarketech jsou téměř o polovinu levnější než u nás.
„Právě jsem se vrátila z trhu, prodejci mi říkali, že se cena vajíček nijak nezměnila. Do Velikonoc se zdražením nepočítají. Podle jedné z prodejkyň, která nabízela bio vejce, je v Německu určitý nedostatek těchto bio vajec, protože i když je jejich cena vyšší, poptávka po nich roste. V supermarketech však nouze o vejce není, nejlevnější stojí na přepočet dvě koruny a šedesát haléřů,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.
O dramatické situaci ale podle ní mluví šéf svazu německých pekařů. Dodávky některým pekařům váznou a údajně již přemýšlejí, jak změnit recepty, aby tolik vajec do velikonočního pečiva nepotřebovali.
Řada evropských zemí, nejen Česká republika, se nepřizpůsobily evropské směrnici a tak na evropských trzích cena vajec roste. To se v Německu projevuje u výrobců vaječných těstovin, likérů nebo majonéz.