Na ‚eseróčko‘ jen koruna, u ‚akciovek‘ přísnější ručení - chce ministerstvo

Na založení nové firmy s ručením omezením by měla od roku 2013 stačit jen jedna koruna. Tedy pokud nový zákon o obchodních společnostech, který ministerstvo spravedlnosti posílá na zítřejší jednání vlády, schválí příslušné instance. Nový zákon počítá také s přísnějším ručením členů statutárních orgánů akciových společností. Firmy budou ovšem moci zjednodušit řízení a místo představenstva a dozorčí rady svěřit rozhodovací pravomoci jen jednomu orgánu společnosti, takzvané správní radě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mince

Mince | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Obecně se dá říct, že zákon umožní lidem, kteří si budou chtít firmu založit nebo chod té současné nějak změnit, větší výběr variant. Jde o úplně nový zákon, který v mnoha věcech navazuje na nový občanský zákoník, a proto obě právní normy vláda zítra projedná společně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh zákona o obchodních společnostech představil v Odpoledním Radiožurnálu Petr Sehnoutka

Nejčastěji zmiňovanou změnou je to, že u nově založené firmy s ručením omezeným už nebude potřeba dávat jako vklad 200 tisíc korun, ale bude stačit pouhá jedna koruna.

Onen dvousettisícový vklad v eseróčkách dnes neplní svoji roli - peníze firmy často používají na provoz. Ministerstvo ovšem nečeká, že po roce 2013 začnou vznikat jen firmy se základním jměním jedné koruny. Pokud bude firma žádat třeba o půjčku, tak banky často stejně požadují nějakou výši základního jmění jako garanci.

Novinkou bude také to, že jeden vlastník bude moci v jedné společnosti vlastnit více druhů podílů, což dosud nebylo možné. Je to zjednodušení pro investory, kteří chtějí za své peníze třeba ovládat jen určitou část firemního byznysu a jejich podíl tak může být spojen jen s touto částí a ne třeba s hlasováním na valných hromadách a podobně.

Ministerstvo připravilo změny i u akciových společností. Nově se budou moci představitelé akciovky rozhodnout, jestli firma bude řízená dvěma orgány jako dnes, nebo jen jedním, říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Dosud to nebylo možné, zákon jasně říkal, že orgány jsou představenstva, dozorčí rada a my chceme dát občanům České republiky možnost, aby se rozhodli mezi touto standardní čistou úpravou, případně takzvanou monistickou strukturou řízení akciové společnosti, kdy místo představenstva a dozorčí rady je pouze jeden orgán, takzvaná správní rada.“

Důvodem změny inspirované Francií, Švýcarskem nebo Itálií je podle ministerstva to, že ne vždy je u menších akciovek výhodné a efektivní mít dva typy orgánů.

Na druhou stranu se počítá i se zpřísněním podmínek - členové statutárních orgánů budou ručit svým majetkem.

Už dnes platí to, že statutár za své chybné kroky a z toho vzešlé škody odpovídá společnosti, vysvětluje spoluautor zákona a člen legislativní rady vlády Bohumil Havel.

„Do toho vstupuje ručení vůči věřitelům. Pokud se zjistí, že ten samý manažer svým jednáním společnost přivedl do úpadku a tím poškodil věřitele, tak celým svým majetkem ručí nad rámec původní odpovědnosti. Ještě navíc vůči věřitelům, které společnost měla. V obou případech dává do společnosti celý majetek, jednou míří nad společnost a jednou ručí, tedy garantuje věřitelům, že jejich dluhy budou splněny.“

Dnes se totiž často představitelé firmy od odpovědnosti za škody, které ve společnosti způsobili, distancují a věřitelé pak nemají kde své pohledávky vymáhat.

Změn v novém zákoně je ale daleko více. Například se počítá s rozvolněním podmínek pro hlasování akcionářů - nově to půjde i mimo dobu valné hromady a to i tak, že nebude potřeba být na místě sídla firmy, ale bude stačit hlasovat třeba e-mailem.

Petr Sehnoutka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme