MMF se ohradil proti výrokům viceguvernéra ČNB
Vicegurvernér České národní banky Mojmír Hampl trvá podle časopisu Týden na svých slovech, že Mezinárodní měnový fond přiživil hospodářskou krizi ve východní Evropě. Podle Hampla tak chtěl Mezinárodní měnový fond posílit svůj vliv v regionu. Fond se dnes proti tomu nařčení ohradil, a za soukromé Hamplovy výroky je považuje i Česká národní banka.
„Před započetím krize ekonomové a instituce spekulovali, jak velký bude dopad na jednotlivé země. Čeští politici například předpovídali, že Česká republika zůstane jakékoliv krize ušetřena. Během této diskuze opravdu docházelo k nějakým zjednodušením, ale nedomnívám se, že by to mělo zásadní vliv na to, jestli se země opravdu dostane do problémů,“ říká bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermaier a dodává:
Názor vicegurvernéra České národní banky Mojmíra Hampla, který si myslí, že MMF přiživil hospodářskou krizi ve východní Evropě, vyvracel na Radiožurnálu bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermaier.
„Do největších problémů se dostaly státy nejslabší, v našem okolí to je Maďarsko a Rumunsko. Státy makroekonomicky stabilní, například Slovensko a Česká republika, krize příliš nepostihla.“
Luděk Niedermaier si podle svých slov dokáže jen těžko představit, že by Mezinárodní měnový fond chtěl zvýšit svůj vliv, jak o tom hovořil viceguvernér Hampl:
„MMF by si tím přidělal práci. Akcionáři MMF jsou státy a největší roli v něm hrají ty nejsilnější. Při hlasování dominují evropské země. Představa, že by si fond chtěl tímto způsobem opatřit práci není tím, o čem bychom se mohli vážně bavit.“
V poslední době, hlavně v souvislosti s ekonomickými problémy Řecka, se stále více ozývají hlasy pro to, aby byla podobná instituce zřízena v rámci eurozóny. Svým členům by pak měla pomoci v problémech.
„Duplikovat mezinárodní měnový fond by podle mého názoru nebylo moudré,“ uvádí Luděk Niedermaier.