Babiš se ve čtvrtek sejde s Brabcem a Novákovou, s ministry bude řešit lithium

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek sejde s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) kvůli plánované těžbě lithia v Česku. Předseda vlády to uvedl na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.

Praha/Stráž pod Ralskem (Aktualizováno: 14:36 3. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. | Foto: Ožana Jaroslav | Zdroj: ČTK

Australská společnost European Metals Holdings v pondělí uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby kovu u Cínovce.

Těžbou lithia u Cínovce se musí aktivně zabývat státní podnik Diamo, tvrdí premiér Babiš

Číst článek

Babiš v úterý reagoval, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, „kde si to skutečně převezme stát“.

„Diamo musí donutit paní ministryně Nováková. Aby se konečně probudili a byli aktivní. To máme v plánu, určitě,“ řekl ve středu premiér.

Podle ředitele společnosti Diamo Tomáše Rychtaříka nelze rozhodně říci, že by v oblasti možné těžby lithia byla firma nečinná.

„Diamo se angažuje v posuzování ložisek lithia, stejně jako v posuzování ložisek fluoridu a barytu. Samozřejmě republika stojí před nějakým rozhodnutím, co dál. Naše aktivity mohou být posunuty do oblasti průzkumů a nejen do oblasti posuzování ekonomičnosti a možností těžby jako takové. Ta možnost tu je,“ reagoval ve středu na dotaz na premiérovo prohlášení Rychtařík.

Příští pondělí má na toto a další témata jednat s ministrem životního prostředí.

Lithium kovem budoucnosti?

Diamo je státní podnik, který je zaměřen na těžbu a zpracování uranové rudy a zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.

Těžařské společnosti v USA se snaží zvýšit těžbu lithia. Chtějí zmenšit závislost na dodávkách z Číny

Číst článek

Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů.

Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese.

Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme