Česko nedostalo souhlas s přenosem daňové povinnosti u DPH. S Francií si znova vzájemně zablokovalo návrhy
Česká republika a Francie si znovu na evropské půdě navzájem zablokovaly důležité daňové návrhy. Česko kvůli tomu opět nezískalo souhlas se zavedením přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Tímto opatřením chtěla vláda v demisi bojovat proti podvodům právě u DPH. Postup obou zemí na jednání ministrů financí v Bruselu tvrdě kritizovalo předsednické Bulharsko.
Bulharský ministr financí Vladislav Goranov zdůraznil, že po technické stránce jsou oba návrhy dojednané. Ocitly se ale v pasti odlišných názorů dvou států a ostatní musí přihlížet, jak se snaží prosadit svou vůli. Takový přístup je podle Goranova nepřijatelný. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová za hnutí ANO nepřímo připustila, že český postup souvisel právě s neústupností Francie.
„Vždycky je to o nějaké míře vstřícnosti, tolerance a pochopení. Každá země má své politické priority,“ vysvětlila Schillerová. Česko bude podle ní na unijní půdě o prosazení možnosti přenesení daňové povinnosti u DPH i nadále usilovat.
Premiér v demisi Andrej Babiš (hnutí ANO) později na twitteru napsal, že kvůli tomuto sporu napíše dopis francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a bude ho chtít řešit na summitu.
Česká republika nepodpořila možnost snížit DPH u elektronických publikací, o kterou Francie usiluje. Paříž zase nesouhlasí s českým požadavkem, aby princip tzv. reverse charge platil všeobecně. Je ochotná s ním souhlasit, pouze pokud bude omezen jenom na některé sektory.
Reverse charge umožňuje přenést daňovou povinnost u DPH z prodejce na kupujícího. Tím se mají omezit karuselové podvody s touto daní.