Inflace v říjnu stagnovala
Meziroční inflace v říjnu stagnovala a zůstala stejně jako v září na dvou procentech.
Inflace v Česku je i nadále neškodná. Potvrzuje to říjnové šetření Českého statistického úřadu, podle kterého se spotřebitelské ceny v porovnání s předchozím měsícem dokonce snížily, a to o 0,2 procenta.
V meziročním srovnání pak došlo k nárůstu cen o 2 procenta. I přesto ale zůstává cenová hladina ostře sledovaným ukazatelem - a to i kvůli možnému dovozu některých nestabilitou nabitých trendů ze zahraničí.
Analytik Komerční banky Miroslav Frayr souhlasil ve Světě o deváté s tím, mezi tahouny inflace už několik měsíců kvůli rekordním cenám komodit na světových trzích patří potraviny. Obává se, že tomu tak bude i nadále. „Důvodem je podprůměrná sklizeň. Nejen u nás, ale i v zahraničí.“
Americká centrální banky se na trh rozhodla napumpovat během půl roku dalších 600 miliard dolarů. V této souvislosti Frayr poznamenal, že obecným tahounem inflace budou komodity. „U domácích faktorů hraje velkou nejistotu
Fiskální restrikce, která s sebou přinese změny i v regulovaných cenách jako je nájemné, nebo elektřina.“
Takzvaná solární přirážka na cenu elektřiny se podle něho podepíše na růstu cen elektřiny zhruba o 5 procent. Podle včerejších statistik lidé v Česku začínají více utrácet - maloobchod v září překvapil růstem o 3,5 procenta.
„Spotřebitelská poptávka je stále velmi slabá a tudíž by neměly mít výrazný vliv na inflaci v příštím roce, předpověděl e vysílání Rádia Česko Miroslav Frayr. Podle jeho názoru by se měla držet kolem cíle centrální banky tedy okolo 2 procent.