Hypotéky v lednu zdražily nejvýrazněji za posledních 10 let. Lidé mají větší zájem o pronájmy

Pokud někdo uvažuje o hypotéce, určitě by si měl všimnout, že úroky v lednu vzrostly nejrychleji za posledních 10 let. Podle hypoindexu společnosti Fincentrum byla průměrná úroková sazba hypoték 2, 28 procenta a dá se počítat i s dalším zdražováním. Jak to může ovlivnit trh s nemovitostmi?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéka na bydlení (ilustrační foto)

Hypotéka na bydlení (ilustrační foto) | Foto: Nattanan Kanchanaprat | Zdroj: Pixabay

Úroky z hypoték rostou proto, že Česká národní banka zvyšuje základní úrokové sazby. Udělala to už loni a letos je zvedla podruhé. To vede i komerční banky k tomu, aby zvyšovaly úroky u půjček včetně hypoték.

Bytová krize v Česku pokračuje. Ceny letos dosáhly maxima, hypotéky ještě podraží

Číst článek

Přispívá k tomu i to, že zájem o hypotéky je dlouhodobě vysoký. Lidé si více vydělávají a mají více peněz nejen na běžné utrácení, ale také na investice do nemovitostí. Banky mají dostatek klientů i přes růst úroků.

Podle Fincentra si lidé v lednu vzali 7783 hypoték, což je o více než 1500 méně než v prosinci. Je ale pravda, že leden bývá obvykle jedním z nejslabších měsíců roku při pořizování nemovitostí. Nicméně analytici vesměs předpokládají, že zájem o hypotéky bude postupně mírně klesat.

Myslí si to třeba Štěpán Křeček z BH Securities: „Prostřednictvím růstů úrokových sazeb na hypotékách se sníží poptávka po nákupu nemovitostí. Díky tomu se zbrzdí růst cen nemovitostí. Současná ekonomická situace povede k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Lidé, kteří uvažují o hypotéce, by proto měli volit fixaci na co nejdelší dobu.“

Převis poptávky nad nabídkou

To, že úroky u hypoték dál porostou, předpokládá také Jiří Vagner, obchodní ředitel NEXT Finanční služby: „Ekonomika šlape a ČNB se snaží regulovat trh s nemovitostmi, proto budou sazby nadále růst a očekáváme, že průměrné sazby mohou v roce 2018 jít až na úroveň tří procent.“

Češi dluží rekordních 2,1 bilionu korun, půjčují si hlavně na bydlení a auta

Číst článek

Nemovitosti by mohly zlevnit v menších městech, nedá se ale asi čekat výrazné zlevňování, protože nových domů se stále staví méně, než jaká je zatím poptávka. „Máme převis poptávky nad nabídkou, a to znamená, že minimálně v tomto roce pokles cen nemovitostí není reálný. Určitého obratu můžeme dosáhnout až v roce následujícím, kdy by menší poptávka po hypotečních úvěrech měla znamenat i pokles cen nemovitostí,“ upozorňuje hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák.

Jiný zajímavý vliv dražších hypoték popisuje ředitel realitní divize společnosti Bidli Ondřej Mašín: „Pořízení nemovitosti na úvěr se stává dražším. Odráží se nám to v nájmech, kde se naopak obecně zvyšuje cena pronájmu a poptávka se zvedla meziročně až o 15 procent.“

Mnozí lidé si spočítají, že platit několik let nájem je vyjde levněji než splácet hypotéku. A tomu odpovídá i větší zájem o pronajímání bytů či domů.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme