Eurozóna by se mohla domluvit na seškrtání řeckého dluhu
Ministři financí zemí eurozóny hledají v Bruselu řešení dluhové krize. Podle dosavadních zpráv by se buď už dnes sami ministři nebo v příštích dnech samotní premiéři mohli domluvit na výrazném seškrtání řeckého dluhu. Celkový plán na řešení krize ale eurozóna na stole stále nemá. Na středu proto svolává další summit svých lídrů, kteří se vedle toho sejdou už v neděli.
Zdá se, že Řecko nakonec skončí ve státním bankrotu. Stále jasněji se ukazuje, že soukromí investoři, tedy velké banky, investiční i penzijní fondy, které Řecku v minulých letech půjčovaly, o velkou část své investice přijdou – možná o 50 až 60 procent.
Jednání ministrů financí eurozóny sleduje v Bruselu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Houska.
Takzvaný řízený bankrot tvrdě prosazují Němci. Německá kancléřka Angela Merkelová navrhuje Evropské unii významný odpis řeckého dluhu. Mělo by jít o mnohem podstatnější částku, než o jaké se původně uvažovalo.
Některé státy jsou opatrnější a tvrdí, že by to mohlo vyvolat paniku. Další země takový postup zcela odmítají. Teď už je však stále jasnější, že k bankrotu Řecka nakonec dojde. I tak to ale dluhovou krizi nevyřeší.
Dluhová krize se kvůli neschopnosti eurozóny řešit řeckou situaci přenesla do dalších zemí. Teď už ohrožuje Itálii, Španělsko a částečně dokonce už i Francii. Politici a většina ekonomů tvrdí, že je nutné zvýšit operační schopnost záchranného fondu eurozóny.