Dřevaři: Státní koncepce našeho odvětví je likvidační
Dřevozpracující podniky v Česku varují, vysoký export a nedostatek kulatiny může výrazně omezit počet pil u nás. Hrozí tedy růst nezaměstnanosti a to přitom v oblastech, které už teď mají nejvyšší procento lidí bez práce.
Současný systém dřevozpracujícího průmyslu v Česku je likvidační. Tvrdí to alespoň některé nespokojené lesnické a dřevařské firmy na základě ročního tendru na těžbu dřeva v Lesích ČR. Firma, která obhospodařuje většinu veřejných lesů v Česku ale nesouhlasí. Argumentuje mimo jiné tím, že letošní tendr vynesl státní pokladně o tři miliardy korun více než posledně.
Pila prodělá
Jedním z těch, kdo za dřevo státu zaplatil byl Jan Mičánek ze společnosti Less and Forest - zástupce velké pily, která zvítězila v ročním tendru na těžbu dřeva ve státním podniku Lesy ČR tak, že za své vítězství nakonec ještě zaplatí. „S objemem jsme spokojeni, ale s podmínkami, za kterých budeme zakázky dělat nikoliv,“ postěžoval si.
„Nezbývá než přijmout nabízené podmínky. Nemáme možnost výběru, máte-li na firmě 2 tisíce lidí, kteří potřebují pracovat,“ pokračuje Mičánek.
Vytěžené dřevo sice prý firma prodá, ale za špatné ceny. „Relace mezi tím, co zaplatíme Lesům ČR za dřevo a cenami, které za to dostaneme, pro nás nebude příznivá. Pravděpodobně proděláme,“ zlobí se.
Oborová asociace si stěžuje na masivní export
V ČR se ročně vytěží kolem 15,5 milionu krychlových metrů surového dřeva. Z toho kolem 6 milionů krychlových metrů bylo podle dostupných údajů vyexportováno. Na tisícovku českých firem pak zbývá jen asi 9 milionů krychlových metrů dřeva.
Ministerstvo zemědělství se podle prezidenta Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeňka Valného dříve vyjádřilo v tom smyslu, že v ČR je příliš mnoho dřevozpracujících firem a pil.
Kroky managementu Lesů ČR, celý chaos, krizová situace, kterou na trhu se surovým dřívím prožíváme, tak nahrává podle Valného konci některých českých firem.